facebooktwittergoogle_plusmail

Kpsspuan.net ekibi olarak hazırladığımız bu yazımızda sizlere çok basit bazı bilgilerle puanınızı nasıl yükseltebileceğinizi açıklamak istiyoruz.

Öncelikler puanların nasıl hesaplandığını anlattığımız “KPSS puanları nasıl hesaplanır?” başlıklı yazımıza bakmanızı şiddetle öneririz. ÖSYM’nin puan hesaplarken kullandığı mantığı anladıktan sonra aşağıda anlatılanların mantığını daha rahat kavrayacaksınızdır.

Netlerinizin direkt puan karşılığı yoktur:

Başka bir deyişle; 100 almak için soruların hepsini yapmaya gerek yoktur. Daha da açık ifadeyle, şu netin karşılığı şu puandır şeklinde bir tablo bulunmamaktadır. Peki o zaman puanınızı belirleyen faktörler nelerdir ? Aşağıda belirteceğimiz bu faktörleri anladıktan sonra çalışmalarınıza önerilerimiz doğrultusunda yön vermenizi tavsiye ederiz.

Gelin şimdi puanınız hesaplanırken ÖSYM hangi verileri kullanıyor buna bakalım:

Puanınızı belirleyen faktörler:

  1. Elbette testlerden çıkardığınız net sayısı (ÖSYM buna ham puan diyor)
  2. O teste sizinle birlikte giren tüm adayların yaptığı netlerin aritmetik ortalaması. Sizin netiniz ne kadar yüksek olursa olsun, diğer adayların da ortalama olarak ne yaptığı sizin puanınızı etkiler.
  3. Tüm adayların netlerinin standart sapması. Aritmetik ortalama tek başına bir şey ifade etmez, netlerin nasıl bir dağılım gösterdiği önemlidir. Yani çoğunluk hangi net aralığına yığılmış diye kabaca ifade edebiliriz bunu.
  4. Başka bir şey yok :smile:

Evet, sadece bu 3 bilgi kullanılarak puanlarınız hesaplanmaktadır. Hesaplama adımlarının detayı için “KPSS puanları nasıl hesaplanır?” yazımıza başvurabilirsiniz.

İpuçları:

Ortalamalara bakın ve ona göre pozisyon almaya çalışın
Sizi yukarı taşıyacak şey ortalamaya göre nerede olduğunuzdur, daha da açıkcası ortalamadan kaç standart sapma uzaklaşabildiğinizdir. ÖSYM her sınav sonrasında sayısal veriler başlığı altında bu bilgileri yayınlamaktadır. Her test için ham puanların ortalaması ve aritmetik ortalamasına bakarak kaçar nete ihtiyacınız olduğu hakkında bir fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir çok kurum için baraj olan 70 puan üstüne çıkmak için tek yapmanız gereken sınava giren herkesin ortalamasından birer net fazla yapmanızdır.

Çok soru çıkan konulara daha çok ağırlık vermelisiniz
Bildiğiniz gibi bazı konulardan sürekli olarak belli seviyelerde temel bilgi soruları gelir, sınava hazırlanırken önceliğinizi bu tarz çok soru çıkan konulara vermelisiniz. Çalışırken kendinizine şunu sorun buradan geçmiş yıllarda ne kadar soru gelir ?

Genelin rahatlıkla yaptığı soruları kaçırmamalısınız.
Genelde insanların hangi konularda rahat olduğuna bakın, bu konularda kendinizi geliştirin. İlk amacınız genelin kolaylıkla yaptığı soruları kaçırmamak olmalıdır. Bundan sonra üstüne koyacağınız her soru size katlanarak puan olarak döner.

İyi olduğunuz yerden başlayacak şekilde hazırlanın.
Hep söylenen bir şeydir. Sorular sınavda basitten zora doğru sıralanmış şekilde gelmez karşınıza. Sınav anında zaten stresli olacaksınız bu yüzden kendinize en çok güvendiğiniz yerden sınava başlayın bilmediğiniz zorlandığınız soruyla hiç vakit kaybetmeden geçiniz, ve deneme sınavlarında bu şekilde bir alışkanlık kazanın. Bu kendinize güveninizin gelmesini sağlayacaktır.

Tüm adaylara başarılar dileriz

kpsspuan.net