facebooktwittergoogle_plusmail

Ücretli öğretmenlik, girdiği ders saati başına ücret alan bir öğretmenliktir. Kadrolu öğretmen atamalarının yeterli sayıda yapılamamasından dolayı yıllardır açığın kapatılması için boş kadrolara ücretli öğretmen alımı yapılmaktadır.Açık kontenjanlar daha çok köy okullarında olduğundan görevlendirmeler daha çok köy okullarına oluyor.Şartlar sağlandığı sürece,Lise, Meslek Yüksek Okulu, Önlisans ve Lisans mezunları ücretli öğretmenliğe başvurabilir.

Ücretli öğretmenlik sistemi yasal olarak 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 89. maddesine dayanmaktadır.. Bu maddede, “Her derecedeki eğitim ve öğretim kurumları ile Üniversite ve Akademi (Askeri Akademiler dahil), okul, kurs veya yaygın eğitim yapan kurumlarda ve benzeri kuruluşlarda öğretmen veya öğretim üyesi bulunmaması halinde öğretmenlere, öğretim üyelerine veya diğer memurlara veyahut açıktan atanacaklara ücret ile ek ders görevi verilebilir.” ifadesi yer alır.

Başvurular Nasıl Yapılır?

Ücretli öğretmenlik yapmak için gereken evraklarla, il veya ilçe milli eğitim müdürlüğüne başvuru yapılması gerekir. İstenilen belgeler müdürlüklere göre değişkenlik gösterebilir.
Başvuru işlemlerini bazı milli eğitim müdürlükleri internet sistemi üzerinden gerçekleştirmektedir. Başvurular sonlandıktan sonra evrakları isteyebilirler.

İstenilen ortak belgeler ise genellikle şu şekildedir; Başvuru formunu doldurmak, sağlık raporu almak, diplomanın fotokopisi ve KPSS sonuç belgesi, nüfus cüzdanı fotokopisi, erkek adaylar için askerlik durumunu gösteren belgedir. Detaylı bilgiyi başvuru yapacağınız milli eğitim müdürlüklerinden de alabilirsiniz.

Başvurular Ne Zaman Yapılır?

Başvurular genellikle kadrolarda gerekli düzenlemeler yapıldığında, Eylül-Ekim gibi il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinin isteği ile başlar.

Aylık Ne Kadar Maaş Alırlar?

Girdiği ders saati başına ücret alırlar.Bir hafta da en çok 30 saat ders ücreti alabilirler.Yani ayda 120 saat.Daha fazla derse giren öğretmenler 30 saati geçen dersler için kesinlikle ücret alamazlar.Resmi ve diğer tatillerde mesai alamazlar.

2014 Yılı Maaş Bilgileri

(Ocak-Haziran dönemi) Ücretli Öğretmen + 120 Saat + Bekar : 1.013,59 TL
(Temmuz – Aralık Dönemi) Ücretli Öğretmen + 120 Saat + Bekar : 1.013,59 TL

2014 ders saati ücretleri

2014 ocak – Haziran Dönemi 1 saat ders ücreti: 10,75 TL (Bürüt)
2014 Temmuz – Aralık Dönemi 1 saat ders ücreti: 10,75 TL (Bürüt)

Sigorta Gün Sayısı Nasıl Hesaplanır?

prim ödeme gün sayısı hesaplanırken bir aylık toplam ek ders saati 7,5 saate bölünerek bulunur.Ayda toplam 120 saat derse giren kişinin prim gün sayısı 16 gündür.