facebooktwittergoogle_plusmail

KPSS yoluna girmekle omuzlarınıza ağır bir yükü çoktan aldınız demektir. Kişisel stresinizin yanında aileniz ve çevrenizin de beklentileri eklendiğinde zaman zaman ne yapacağınızı bilemediğiniz anlar yaşayabilirsiniz. İster KPSS testleri ister kurum sınavları olsun adayların bu ağır yükten dolayı sınav stresi yaşayıp bildiğini yapamayabilir. Sınav kaygısı da denilen bu durumu yaşayanlardansanız size bazı tavsiyelerimiz olacak.

399fd833a074a176

Sınav kaygısı, adayı kendisinin veya çevresinin yarattığı psikolojik bir durumdur ve semptomlar çoğu zaman engellenebilir.

Kendinizi Dış Etkenlere Alıştırın

Stresinizi arttıran çevresel etkilerden kaçmak yerine üstüne gidebilirsiniz. Sürekli zaman yetersizliğinden rahatsız olan bir tipseniz gözünüzün önüne kocaman bir saat koyarak deneme sınavı yapmayı bir deneyin. Böylece zaman baskısı altında çalışmaya kendinizi alıştırabilirsiniz ve zamanın aslında sandığınız kadar hızlı ilerlemediğini görürsünüz. Kafanızda sürekli acaba ne kadar zaman kaldı sorusunu dolaştırmaktan sorulara konsantre olamıyorsanız bu yöntem yine işe yarayabilir.

Eğer çevredeki gürültülere takılıp kalan biriyseniz bu tarz etkenlerin olduğu ortamlarda deneme sınavları yapabilirsiniz. Buradaki amaç dikkatinizi dağıtan şeyleri göz ardı etmeyi öğrenene kadar kendinizi eğitmeye çalışmaktır. Sınav esnasında sokaktan arabalar geçebilir, köpekler havlayabilir, başka bir aday kalemiyle oynayıp tıkırtılar çıkartabilir. Her şeyden önce bu tarz etkilere maruz kalkmaktan korkmayacak şekilde sınırlarınızı zorlayın. Gerekirse bir parka gidip çocuk bağırışları veya araba sesleri arasında konsantre olup soru çözmeye çalışın. Elbette gerçek sınav ortamı böyle olmayacaktır, burada kendinize ispat etmeniz gereken şey: bu şartlar altında bile odaklanıp işinize bakabiliyorsanız artık bunlara takılmamanızdır.

Planlama ve Önünü Görmek

Çoğu zaman adayların en büyük kaygılarının altında konuların yetişmeyeceği ve bu yüzden sınava yetersiz bilgi ile girileceği düşüncesi yatar. Eğer hala bir planlama yapmadı iseniz önünüzü asla göremeyecek ve bu kaygıdan da kurtulamayacaksınızdır. Bunun için yapmanız gereken iyi bir planlama oluşturmanızdır, böylece artık yapmanız gerekenleri ne zaman yapacağınızı biliyorsunudur. KPSS yazı dizimizde bulunan [KPSS konularını planlama][1] konusundaki yazımıza bakmanızı tavsiye ederiz. Planlamanızı yapıp herşeyi kağıda döktüğünüz an mutlak bir rahatlama hissedeceksinizdir, çünkü bu iş artık zihninizi meşgul etmekten çıkacaktır. Böylece beyniniz asıl işi olan öğrenmeye odaklanacaktır.

Deneme Sınavları

Bu işin olmazsa olmazı deneme sınavlarıdır. Endişe ettiğiniz her şeyi deneme sınavları yaparak görmeye çalışın. Eksik olduğunuz konuları görün, böylece nerelere ağırlık vereceğinizi veya hangi bilgi seviyesinde olduğunuzu görürsünüz. Zamanlama probleminizin de çözümü denemelerdir. Farklı stratejileri test ederek size uygun olan şekilde sınav süresini yönetmeyi öğrenin.

Paylaşın

Sınav endişenizi arkadaşlarınızla paylaşarak rahatlamaya çalışın, böylece sınavın sadece sizin değil başkalarının da hayatını etkilediğini göreceksinizdir. Unutmayın bu sınavlara yüzbinlerce aday giriyor ve hepsi de aynı heyecanı yaşıyor sadece siz değil.

Kendinizi Motive Edin

Çok basit ancak işe yarayan bir yöntemdir. Sınav anında kendinizle sanki başkasıyla konuşuyor gibi konuşun. Sakin olmanız gerektiğini, bunları yapabileceğinizi, daha önce yaptığınızı kendinize hatırlatın. “Bunu biliyorsun hadi yapabilirsin” “Daha zorlarını çözebiliyorsun sakin ol ve tekrar bak” “Boşver takılma sonraki soruya geç, kimse yapamamıştır zaten” vs. gibi üzerinizde işe yarayacağını düşündüğünüz cümleler kullanın. Aptalca gelse de lütfen deneyin, fayda ettiğini göreceksiniz.

Yardım Alın

Her şeye rağmen sorunlarınızın devam ediyorsa çekinmeyin ve bu konuda profesyonel yardım alın. Bu konuda uzmanlaşmış rehber öğretmenler veya psikologlarla görüşün. Geleceğiniz için önemli böyle bir sınav için kendinize bir iyilik yapın, kim ne der diye düşünmeyin ve gereken neyse yapın.

Tüm adaylara başarılar.