facebooktwittergoogle_plusmail

Kpsspuan.net olarak bu yazımızda bize çok sorulan bir konu olan puanların nasıl hesaplandığına açıklık getirmek istiyoruz: Her sorunun kendi ağırlığı var mıdır? Standart Sapma ne işe yarar?

P10 puan türü üzerinden vereceğimiz örneklerle bu konuların daha net şekilde tüm adaylarca anlaşılacağını ümit ediyoruz.

Testler ve Puan Türleri

KPSS sınavı testlerden oluşur ve bu testlerden aldığınız sonuçlarla değişik puan türlerindeki sonuçlarınız hesaplanır.

Testler:

 • Genel Kültür
 • Genel Yetenek
 • Eğitim Bilimleri
 • Öğretmenlik alan testleri
  • Türk Dili Edebiyatı
  • Sınıf Öğretmenliği
  • vs.
 • A Grubu alan testleri
  • Hukuk
  • İktisat
  • vs.

Her puan türü bu testlerden bazılarının sonuçlarına göre hesaplanır. Örneğin; P10 puan türü Genel Kültür, Genel Yetenek ve Eğitim Bilimleri test sonucuna göre hesaplanır. Eğer bu testlerden birine girmezseniz ilgili testen puan alamazsınız ve P10 puanınız hesaplanmaz.

Standart Puan Nedir?

P10 puanına ihtiyacı olan aday yukarıda bahsedilen 3 teste girer. Gelecek puanını etkileyecek 3 önemli şey vardır:

 1. Testte yaptığı net (ham puan)
 2. Teste giren herkesin yaptığı netlerin ortalaması
 3. Teste giren herkesin yaptığı netlerin standart sapması

Yani topluluktaki pozisyonunuza göre puan alırsınız, kaç net yaptığınız tek başına yeterli değildir.

KPSS puan

Bu üç veri yardımı ile adayın her test için Standart Puanı şu şekilde hesaplanır:

Standart Puan

Standart Sapmanın anlamı

Buradaki mantık adayın ortalamadan kaç standart sapma uzaklaştığıdır. Denkleme dikkatli bakılırsa ortalamanın 50 kabul edildiği, 0-100 skalasının da 10 standart sapmaya bölündüğü görülür. Örnek olarak: Genel Yetenek aritmetik ortalama 30, standart sapma 5 kabul edersek, 55 net çıkartan bir aday ortalamadan 5 standart sapma uzaklaşmış olacaktır ve Standart puanı 100 olarak hesaplanır.

Soruların ayrı ayrı puanı var mıdır?

Ya da başka bir deyişle, “Herkesin yapamadığı soruları ben yapabildim, benim daha çok puan almam gerekiyor”. Tebrik ederiz, ancak böyle bir şey söz konusu değil, soruların zorluk derecesine göre puan getirisi yoktur! Bir test için yaptığınız toplam doğru ve yanlış sayısıyla netiniz (ham puanınız) hesaplanır. Bu yüzden az soru gelen, veya size zor gelen konularla vaktinizi kaybetmemelisiniz. Önemli olan herkesin yapabileceği seviyedeki soruları kaçırmamaktır.

Ağırlıklı Standart Puan nedir?

P10 puanı için sınava giren adayımız, 3 testi işaretledi ve çıktı. Bu her üç test için de kendisine bir standart puan hesaplandı. Bu noktada bu standart puanları P10 puan türünün ağırlıklarına göre çarpıp toplamak ve P10 Ağırlıklı Standart Puanını hesaplamak gerekiyor. P10 için sırasıyla aşağıdaki ağırlıklar çarpılarak toplanır :

 • Genel Yetenek_Standart Puanı x 0,3
 • Genel Kültür_Standart Puanı x 0,3
 • Eğitim Bilimleri_Standart Puanı x 0,4

Ağırlıklı Standart Puan

Sonuç

Her adayın P10 için ASP‘si çıktıktan sonra yapılan son işlem aşağıdaki şekilde her adayın P10 puan türünün hesaplanmasıdır:

KPSS Puanı

Kısaltmalar

KPSS: Kamu Personel Seçme Sınavı
ASP: Ağırlıklı Standart Puan
X: ASP Dağılımının Ortalaması
S: ASP Dağılımının Standart Sapması
B: Ağırlık Dağılımındaki En Yüksek ASP

Bu son hesap yapılarak her aday ASP sine göre topluluk ASP leri içinde sıralanarak puanlanır diyebiliriz. Formüldeki iki önemli nokta şudur:

 1. ASP si en yüksek olan aday o puan türü için 100 alacak şekilde puanlanır, diğer tüm adayların puanı buna göre şekillenir.

 2. ASP si ortalama ASP ye eşit olan aday 70 puan alır! Dikkat, 50 değil. Bu demektir ki 70 puan ve üstüne çıkmak için tek yapmanız gereken ortalamanın bir net üstüne çıkmaktır.

Bu bilgiler ışığında puanlarınızı “Yüksek puan için ipuçları” adlı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Tüm adaylara başarılar