facebooktwittergoogle_plusmail

Çalışmalarınız ilerliyor ve sınav yaklaşıyor. Zaman daraldı ve planlarınızdan saptığınızı mı hissediyorsunuz? Hedeflerinizden ayrılmamak için 5 önerimiz olacak.

 

Hedeften Sapmamak

 

 

 

 

 

 

 

  1. Ödül tarihleri belirleyin: Bazı tarihleri, örneğin bayramlar veya kendinize vermeyi planladığınız kısa tatiller gibi tarihleri, birer ödül olarak düşünerek takviminizde işaretleyin. Bu tarihlere geldiğinizde kafanız rahat ve huzurlu şekilde keyfini çıkarabilmeniz için planlarınızı aksatmamanız gerekir değil mi? Bu da ancak bu ödül zamanlarına girdiğinizde, o güne kadar olan planlamanızda sarkan ya da aksayan bir nokta olmamasına bağlıdır.
  2. Planlamanızda detaycı olun: Nasıl planlama yapacağınızı bilmiyor musunuz? Şu yazımıza bir göz atmanızda fayda var: Gerçek Bir Plan Oluşturun. Gördüğünüz gibi planlar mümkün olduğunda detaya inilerek yapılmalıdır. Önümüzdeki ay şu şu kitapları bitirecem demek bir plan değildir. Bu tarz planlar takip edilemez, plan sayfanıza göz attığınızda size o an ne ile meşgul olmanız gerektiğini açıkça söylemelidir. Yoksa sürekli ötelenen ve ertelenen dersler yığılacak ve baş edilemez bir hale gelecektir.
  3. Hareket edin: Vücudunuzu hareket ettirin, saatlerinizi ve günlerinizi sandalyeden kalkmadan geçirmek biyolojik olarak odaklanma ve yaratıcı düşünme yeteneğinizi zedeleyecektir. Yoksa önünüzdeki iki sayfa bir türlü bitmek bilmeyecek, uykunuz gelecek, hayallere dalacaksınız. Molalarınızda kısa yürüyüşler yapın, market alışverişine çıkın, verimsizleştiğinizi hissettiğiniz an gerekirse kafa dağıtmak için boş boş sokaklarda dolaşın.
  4. Çalışma grupları oluşturun: Takım çalışması ve planlaması yapmak sizi planlamanıza sağdık kalmaya zorlar. Örneğin bir konuyu 2 arkadaşınızla paylaştınız, herkes kendi kısmını çalışıp diğerlerine anlatıp özet geçebilir. Başkalarına anlatacak şekilde çalışmak sizi hem daha iyi anlamaya mecbur kılacaktır hem de zamanlama açısından disipline edecektir. Ayrıca gruptaki insanların çalışma hızları ve bulundukları noktalarla kendinizi karşılaştırıp geç kaldığınızı hissettiğiniz durumda gerekli önlemleri alıp hızınızı arttırıp yardım isteyebilirsiniz. Testler ve sınavlar sonrasında birlikte değerlendirme yapmak da çok önemlidir. Bir grubunuzun olması planlamanızı savsaklamanıza engel olur.
  5. Çalışma ortamınızı gözden geçirin: Konsantrasyon ve hedeflerinize ulaşmanız için gereken en önemli şeylerden biri nerede çalıştığınızdır. Bu konudaki “Çalışma Üssünüzü Belirleyin” yazımızı okudunuz mu? Doğru ışıklandırma, ergonomik bir masa ve sandalye çok önemlidir. Ayrıca ortamın gürültü ve rahatsız edici etkenlerden arınmış olması gerekir. Çalışma esnasında ihtiyacınız olan kaynaklar da kolaylıkla erişebileceğiniz yerde bulunabilmelidir. Gerekiyorsa kütüphaneye gitmelisiniz.

Umarız verdiğimiz yöntemler ile yaptığınız planlardan sapmayarak çalışmalarınız daha iyi ve verimli devam eder.