facebooktwittergoogle_plusmail

Öğretmen adaylarını doğrudan ilgilendiren bu puan türüyle ilgili genel bilgiye ÖABT sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Burada ise kısaca P121 puanın nasıl hesaplandığına değinilecektir.

Neden ÖABT?

2013 yılına kadar alanına bakılmaksızın tüm öğretmenler P10 puanıyla atanmaktaydı. P10 puanı ise Genel Kültür, Genel Yetenek ve Eğitim Bilimleri testlerinden etkilenmektedir. Branşına bakılmaksızın tüm öğretmenlerin aynı testlere göre sıralanıp atamalarının yapılması sık sık eleştirilen bir durumdu. Örneğin bir tarih öğretmeni matematikte daha fazla net yaparak branşında öne çıkabiliyordu, oysa mesleğinde matematik bilgisinin önemi olmayacaktı.Yada bir fizik öğretmeni aylarca hiç bilmediği ve kullanmayacağı tarih ve coğrafya konularını çalışmak zorunda kalıyordu. Yıllarca devam edegelen bu tartışmaların neticesinde öğretmen adaylarına kendi branşlarında bir alan testi yapılması noktasına gelindi. ÖSYM tarafından 2012 yılında bu konuda bir basın duyurusu yapıldı. 50 soruluk bir öğretmenlik alan bilgisi testinin (ÖABT) KPSS sınavına ekleneceği duyuruldu ve yeni bir puan türü P121 öğretmen adaylarının hayatına girmiş oldu.

16 temel öğretmenlik branşında P121 puanları kullanılmaktadır ve P121 puanı şu testler ve ağırlıklardan hesaplanmaktadır.

P121 Ağırlık

P121 hep P10 dan yüksek mi gelir?

Bu soruyu tam tersten de sorabilirsiniz. A kişisinin P10 puanı P121’ine göre yüksek iken, B kişisinde tam tersi olabilir. P121 ve P10 arasında büyüklük küçüklük ilişkisi yoktur. P121 puan türü, diğer 120 puan türü gibi hesaplanan bağımsız bir puandır. P10’dan çok yüksek almanız P121 puanınıza beklediğiniz etkiyi yaratmayabilir. Genel anlamda ÖSYM’nin puan hesaplama mantığını anlamak için “KPSS puanları nasıl hesaplanır?” başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Aslında ÖSYM 16 branş için P121-P122… şeklinde tek tek puan oluşturabilirdi, neticede her branş farklı bir teste girmektedir ve her testin aritmetik ortalaması ve standart sapması birbirinden farklıdır. Yani farklı branş adayları farklı puanlar almaktadır. Her branş için P121a-P121b-P121c-.. gibi alt puanlar var şeklinde de düşünülebilir.

P10 puanım kaçla çarpılarak P121’e ekleniyor?

Maalesef böyle bir hesaplama yöntemi yok. P3 veya P10 puanlarınız bazı sayılarla çarpılıp, sonra alan netinize ekleniyor gibi hesapların hiç bir temeli yoktur. Puan türlerine testler etki eder, diğer puan türleri değil. P10 puanına etki eden testler ve ağılıkları bellidir, P121 puan türüne etki eden testler ve ağırlıkları bellidir.

Bu konudaki tüm soru ve yorumlarınız için forum sitemiz KPSS Sözlük‘e bekleriz.

Tüm adaylara başarılar

kpsspuan.net