facebooktwittergoogle_plusmail

Konuları okuyarak öğreniyor ve çalışıyorsanız mutlaka dikkat etmeniz gereken 7 adımı biliyor musunuz? Kıymetli zamanınızı boşa harcamadan sırasıyla bu adımları uygulayın ve işlerin ne kadar kolaylaştığını görün.

 

Okuyarak Çalışmanın 7 Adımı

Okuyarak Çalışmanın 7 Adımı

  1. Çalışma ortamınızı hazırlayın: Oturmadan önce ihtiyacınız olan her şeyin elinizin altında olduğundan emin olun. Eğer not tutarak okuma yapıyorsanız, not defteri ve kalemlerinizi kontrol edin. Kitaba post-it tarzı yapışkanlı not kağıtları ekliyorsanız yanınıza alın. Önemli gördüğünüz yerleri çiziyorsanız fosforlu kalemleri kontrol edin. Çevrenizde çalışmanızı etkileyecek şeylerin olmadığından emin olun: kapıyı kapatın, telefonun sesini kısın vs.
  2. Konuyu tarayın: Konu alt başlıklarına bir göz atın, nelerden bahsedileceğine ve neden böyle bir alt başlık olduğuna dair tahminlerde bulunun. Genelde kitaplarda bazı kısımlar kutucuklar içine alınır veya kalın kelimelerle gösterilir, bunlara bir göz atın (detaylıca okumayın) .Kaç dakika vakit ayıracağınızı tahmin edin, eğer konu uzunsa nerelerde mola vereceğinize karar verin veya bugünlük sadece şu kısma bakayım diye planlayın.
  3. İlk paragrafları okuyun: konu alt başlıklardan oluşuyorsa önce ilk paragrafları okuyarak ana fikri görün. Vaktiniz varsa Google’dan kısa bir arama yapın, belki daha güzel ve basit anlatımın olduğu bir site bulabilirsiniz ve daha sonra bakarım diye aklınızda bulunsun.
  4. Okuyun!: Okuyarak çalışmaya başlayın, önemli bulduğunuz noktaların altını çizin, kitap kenarına notlar alın, anlamadığınız yerler genel anlamda rahatsızlık vermiyorsa bir işaret koyun ve devam edin. Eğer başka bir deftere not alarak çalışıyorsanız asla ama asla kitap cümlelerini kopyalamayın. Kendi cümlelerinizi kurarak kısaca not alın.
  5. Kendinizi sınayın. Okumanız bittiyse kitabı kapatın ve ne anladığınızı burada nelerden bahsedildiğini kendinize anlatın. Bir arkadaşınıza anlatır gibi yapın. Eğer konuda kavramlar varsa, mesela “gizli işsizlik”, bu tanım nedir ne amaçla yapılmış gibi bağlantıları hatırlamaya çalışın. Konuda tablolar ve grafikler vardıysa bunları hatırlayın, mümkünse bir kağıda grafikleri hatırladığınız kadarıyla çizin. Burada önemli olan aynı grafiği çizmek değil, çizmeye çalışırken beyninizi uyarmak. Yani asla moralinizi bozmayın, bu daha ilk çalışmanız, ne kadar hatırladığınız çok da önemli değil.
  6. Tekrar okuyun: Konuyu tekrar okuyun. Emin olun bu sefer gözden kaçırdığınız veya önemini anlamadığınız yerler olduğunu fark edeceksiniz. Çizemediğiniz grafiklere bu kez daha dikkatli bakacaksınız. Altını çizdiğiniz yerlere bakın, notlarınızda eksik veya fazla olan yerlere göz atın.
  7. Gözden geçirin: Daha önceki bir yazımızda bahsettiğimiz altın kuralı uygulayın: Gözden Geçirme. Konu bir kez anlaşıldığı zaman tek yapmanız gereken düzenli aralıklarla sadece konu başlıkları ve not alınmış yerlere göz atmak olacaktır. Zaten bu gözden geçirme sırasında bir noktayı unuttuysanız bundan rahatsız olacak ve buna göre planlama yapacaksınızdır.

Bir konuyu tam anlamıyla anlayıp bilgilere hakim olduğunuzun kanıtını ister misiniz ?: Başkalarına bir hoca gibi anlatmayı deneyin, eğer konuyu bilmeyen birine anlatabiliyor, sorulardaki çelişkileri bulabiliyorsanız konuya hakimsiniz demektir. Bu noktadan itibaren rahat olun.

Eminiz ki, bu 7 adımı sırasıyla gerçekleştirdiğinizde ne kadar basit ve etkili olduğu konusunda bizimle hem fikir olacaksınız.

Tüm adaylara başarılar dileriz.