facebooktwittergoogle_plusmail

Artık güncelik hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelen bu minik teknoloji harikalarını KPSS yolunda birer silaha nasıl dönüştürebiliriz? Sorsanız çoğu kişiden şu cevabı alırsınız “Olur mu canım, KPSS çalışırken interneti, telefonu bir kenara koymak gerekir.” Biz ise bu yazımızda olaya başka bir açıdan bakmak istedik. Madem bu teknoloji hayatımıza bu kadar girdi ve elimizden düşürmüyoruz, nasıl bize yardımcı birer araç olarak kullanabiliriz.

İnternetle kaynaklara anında erişin.

İnternetin en büyük gücü aslında burada: tüm kaynaklar aslında avucunuzda ve bir tıklama uzağınızda. Benim çocukluğumda gazeteler kuponla cilt cilt ansiklopedi satarlardı, dönem ödevleri yaparken bu ansiklopedilere danışılır, daha detaylı bilgi için kütüphanelere gidilip kaynak araştırılırdı. Oysa günümüzde konu ne olursa olsun (iktisat, maliye, matematik, coğrafya, vs.) tek yapmanız gereken arama tuşuna basmak. Tonlarca kaynağa bir çok dünya dilinde ücretsiz erişebilirsiniz, ücretli bilgiye bile anında ödeme yaparak sahip olabilirsiniz. Edindiğinizi kaynakları indirebilirsiniz, daha sonra çıktısını alabilirsiniz, veya paylaşabilirsiniz.

Faydalı uygulamalarla verimliliğinizi arttırın

IOS olsun, Android olsun yazılım marketlerinde bir çok faydalı yazılım bulabilirsiniz. Anahtar kelime olarak eğitim, çalışma, verimlilik (ingilizcesi olanlar bu konuda daha şanslılar çünkü çok daha profesyonel ve temiz yazılıma ulaşılabilir, keywords: study, time management, productivity) deneyerek sayısız yardımcı uygulamaya erişebilirsiniz.

İndirdiğiniz yazılımların nasıl kullanıldığıyla ilgili dokümanlara hatta video derslerine youtube ve benzeri video sitelerinden ulaşabilirsiniz.

Zaman Yönetimi

Bir önceki yazımızda sizlere Domates Tekniğini tanıtmış ve bunu yöntemi akıllı telefonunuz yardımıyla da kullanabileceğinizi açıklamıştık. Çabuk sıkılanlar ve konsantre olamayanlar için kesinlikle tavsiye edebileceğimiz bir yöntem.

Ezber Dersleri

Bazı dersler gerçekten ezber gerektirir ve bir çok aday için bu bir eziyettir, hatta motivasyon kaybıdır. Bu konuda da yardımımıza flashcard yöntemi koşar. Flashcardlar aslında hepimizin bildiği ön ve arkasına ezberlenecek kavramların yazıldığı kağıt parçaları. Kendi kartlarınızı yaratıp çalışabileceğiniz, hatta testler yaratabileceğiniz bir çok flashcard uygulaması marketlerde mevcut.

Planlama Oluşturma

Son olarak, çalışma planlamanızı yapabileceğiniz, istatistikler ve hatırlatma özellikleri olan farklı uygulamaları telefonunuza yükleyebileceğinizi de hatırlatalım. Anahtar kelime olarak study planner kullanıp yaptığınız aramalarda alternatif uygulamalara ulaşabilirsiniz.

Sosyal medyayı kullanın

sosyal_medya

Sosyal medyadaki gruplara üye olabilirsiniz. Bir çok grupta güncel haberler ve konular paylaşılıyor, böylece bunları nereden takip ederim diye bir kaygınız olmayacaktır. Gruplarda soru paylaşımında bulunuluyor, çözemediğiniz bir soru veya takıldığınız bir konuyu hemen fotoğraf çekerek paylaşarak yardım isteyebilirsiniz.

Hatta son zamanlarda whatsapp grupları bile oluşturulduğunu görüyoruz.

Bu noktada lütfen ipin ucunu kaçırmadığınızdan emin olun, facebook gruplarındaki sorular ve paylaşımlar için asıl planınızı ve çalışmalarınızı aksatmayınız.

Online ders videoları

Telefonunuzun yanınızda olduğu her an video dersler dinleyerek zaman kazanabilirsiniz. Her türlü dersin İngilizceleri dahil anlatımlarına youtube gibi video sitelerinden ulaşıp ücretsiz izleyebilirsiniz. Bu konuda ufak bir tavsiyemiz olacak, anlatılan ders ne kadar kısa parçalara konu bazlı ayrılmışsa konsantrasyon ve boş zaman değerlendirme açısından daha sağlıklı olacaktır. Diyelim ki sadece bir konuya takıldınız veya o anda detayı hatırlayamadınız. 1.5 saatlik bir video içinde bu konuyu aramak yerine, 15-20 dakikalık konu bazlı ayrılmış ufak videolar zaman kazandırır ve konsantrasyon kaybına yol açmaz.

Kpsspuan.net

Ve tabi ki, öncelikle hedef belirlemede ve sonrasında deneme sınavlarınızın değerlendirilmesinde mobil telefonlar için kullanım kolaylığı sağlayan sitemizi kullanabilirsiniz. Puanlarınızı ÖSYM ile aynı şekilde hesaplayabilen ilk ve tek hesap motorumuzu kullanarak kaç netin geçmiş yıllarda tamı tamına kaç puan getirdiğini öğrenebilirsiniz.

Tüm adaylara başarılar dileriz