facebooktwittergoogle_plusmail

İlk olarak şunu belirtmek gerekir ki iş bulmak her geçen gün zorlaşıyor ve üniversite mezunu bir çok işsiz arkadaş var. Her sene de bu mezun grubuna bir yenisi ekleniyor. Peki bu işsizlik ortamında aklınıza daha üniversite sıralarındayken ben çıkınca ne yaparım sorusu geliyor mu? Yani mezun olunca devlette mi çalışırım yoksa özel sektörde (banka, şirket, fabrika vb) işe girerim mi diye düşünüyorsunuz?

ea9f752e96c95cc3

Devlette işe girmeyi düşünüyorsanız karşınıza KPSS sınavı çıkar. KPSS sınavı zor bir süreç ve emek isteyen bir seçimdir ama sizi daha garanti bir işe sokar: Devlete! Hele de mezun olduğunuzdaki tecrübesizliğinizle özel sektörde iyi bir yere girmek çok zordur. Kariyer internet sitelerine girip bakarsanız açık ilanların çoğunda herkesin tecrübeli eleman aradığını görürsünüz ve muhtemelen umutsuzluğa kapılırsınız. Peki KPSS’nin zorluğu yok mu? Evet var. KPSS sınavı sabır isteyen, emek gerektiren belki bir yıl belki de iki yıl sınava hazırlanmanız gereken yorucu bir süreçtir. Seçenekleri de vardır elbette: isterseniz B kadrolara hazırlanarak düz memurluk yoluna girebilirsiniz, dilerseniz ve sabrederek çalışırsanız müfettişlik, uzmanlık veya denetmenlik kadrolarına aday olabilirsiniz. Hatta daha da azmederseniz bir sayıştay denetçisi, idari hakim veya kaymakam olabilirsiniz.

Bu söylediklerimiz tabi ki öğretmen adayları için de geçerli. Özel sektörde çalışırsanız bir çok ders saatiyle daha az paraya razı olursunuz. Öte yandan hazırlanır, iyi bir puan alır ve atanırsanız rahatsınızdır. İşte bu rahatlık ve iyi bir meslek için bunca mezun içinden KPSS’ye hazırlanırım, sabrederim, kazanırım demek ve kendini bu sürece adamak gerekir.

Bu durumda size önce kendiniz sonra aileniz sonuna kadar destek olmalıdır. Bu sınav üniversite sınavına hazırlanmak kadar ciddi bir iştir ve herkesin size anlayış göstermesi gerekir. KPSS’ye girme kararsızlığı da bu zorlukların sizi beklediğini fark ettiğiniz an başlar.

Ama bu ülkede bir de kabul edilmesi gereken bir olgu var: İŞSİZLİK. İşsiz kalmak inanın hiç bir duruma benzemez, sizi daha zor bir sürece sokabilir. KPSS’ye hazırlanmaktan daha zor bir süreç. Ben bir sene bilemedin iki sene daha ders çalışırım ama en azından iyi ve garanti bir işim olur diyorsanız hiç düşünmeden, kararsız bile kalmadan KPSS’ye başlayın. Elbette ki üniversitenin 3. veya 4. sınıfındayken karar alıp başlamak sizi bir adım öne çıkartacaktır ancak bu işsizlik ortamında hiç biriniz geç kalmış sayılmazsınız.