facebooktwittergoogle_plusmail

Hedefimizi belirledik ve inancımız tam, şimdi sırada bizi bu yola hazırlayacak silahlarla donanmak var. Sınava ister evde ister kütüphanede hazırlanın, çalışma kaynaklarına ihtiyacınız olacak ve siz de bir çok aday gibi hangi kitapları almanız gerektiği konusunda kararsızsınız. İnternet forumlarında veya facebook gruplarında hep aynı soruları görüyoruz. Tecrübelerimize dayanarak kaynak seçerken dikkat edilmesi gereken hususları içeren bu yazıyı sizler için hazırladık.

Öncelikle şunu belirtelim ki, önerilerimiz KPSS testlerine hazırlanan adaylara önceliklidir, yazılı kurum sınavları veya sözlü mülakata hazırlanan adaylar için “Kurum Sınavlarına Hazırlık” başlıklı yazımızı tavsiye ederiz.

Nelere ihtiyacınız olacak:

  1. Konu anlatım kitabı Konuları her ne kadar biliyor olsanız da kısaca hatırlamak ve gerektiğinde elinizin altında referans kaynak olarak bulunması için güven kazanmış bir konu anlatım kitabı olmalıdır. Bu kitabın içeriğinde önemli olan çok akademik detaylara girmeden başlangıç-orta seviye düzeyinde konuların anafikrini anlamanıza yardımcı olmaktır. Konu içerikleri mutlaka KPSS konularıyla paralel şekilde olması gerekir.

  2. Çıkmış soru çözümlü kitaplar Size konuları kavratacak olan kaynak bunlardır. Burada bahsedilen çözümlerin mutlaka açıklayıcı şekilde olması gerekir. Bu kitaplarda doğru olan şıkkın doğruluğu açıklanırken diğer şıklarda neden bahsedildiği, niçin yanlış olduğunun açıklanması da tercih edilir. Soruyu verip yalnızca doğru şıkkı belirtip tatmin edici bir açıklama yapmayan bir kitabı elinize almanız bile vakit kaybıdır.

  3. Soru bankaları Çıkmış sınav sorularına ek olarak, KPSS tarzı özgün sorular içeren soru bankalarını da mutlaka edinmelisiniz. Piyasada her test türü için bu tarz soru bankaları artık bulunabiliyor. Her ne kadar tanınmış bir yayınevinin ve yazarın kitabı da olsa bu ktiaplarda hatalı soruların veya açıklamaların olabileceğini asla unutmayınız. Doğruluğundan emin olduğunuz bilginizi asla bir kitap sorusuna değişmeyiniz. Arkadaşlarınıza veya hocalarına sorarak teyit ediniz.

  4. Deneme sınavları Sizi KPSS sınavına gerçekte hazırlayacak olan deneme sınavlarıdır. KPSS’ye hazırlanmaya başladığınız ilk günden itibaren deneme sınavları çözmeye başlamalısınız. Deneme sonuçlarınızı çalışma üssünüzde (evinizdeki veya yurdunuzdaki odanız, çalışma masanız vs.) gözünüzün önündeki bir yere sürekli kaydedin. Deneme sınavlarını mümkün olduğunda gerçek sınav ortamına yakın bir yerde, gerçek sınavla aynı saatlerde ve saat tutarak yapın. Deneme sınavları konu tekrarı yapmanıza ve eksik olduğunuz noktaları görmenize imkan verir ve sınava yaklaştıkça daha da sık şekilde deneme yapmanız yararınızadır. Soru bankalarında olduğu gibi deneme sınavlarında da kafanıza yatmayan veya hatalı sorular olabilir ( ÖSYM bile her yıl soruları iptal etmiyor mu !) bu sorulara kafanızı takmayın, güvendiğiniz bir arkadaşınız veya hocanıza danışın, bir sorun görüyorsanız üstünde durmayın, kafanızı karıştırmayın.

    Not.1: Tüm eski KPSS sınavlarını deneme sınavı olarak kullanabilirsiniz! Bu soruları ben zaten gördüm çözdüm diye kesinlikle düşünmeyiniz. Eski sınavlara Ösym internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

Not.2: Video dersler: artık birçok yayın evinin online/offline video dersleri mevcut, hatta bir çok dersin konu anlatım videoları ücretsiz olarak youtube ve benzeri sitelerde bulunabiliyor. Dinleyerek öğrenmeyi seven adaylar için bu video dersler iyi birer çalışma alternatifidir.

Bizim kpsspuan.net olarak önerimiz, bir çok kitaba veya ders notlarına sahip olmak yerine, güvenilir kaynaklardan birer adet alıp planlı şekilde çalışmak ve çıkmış soruları tekrar tekrar çözmektir.

Dershane seçimi konusu tamamen adayın kendi şartlarına bağlı olan bir durumdur, dershanelerle ilgili kararsız iseniz sizler için hazırladığımız şu iki konuya göz atmanızı mutlaka tavsiye ederiz:

  1. “Dershaneye gitmek için 5 neden”
  2. “Dershaneye gitmemek için 5 neden”

Tüm adaylara başarılar

kpsspuan.net