facebooktwittergoogle_plusmail

Hayata başladığımız ilk altı yılımız güzeldir. Ne sınav ne öğretmen ne de para/harçlık derdimiz yoktur. Ta ki ilkokula başlayana kadar, okula başlamamızla birlikte bu dertler de başlar ve her sınıf geçişimizle seviye atlayarak devam ederler. Her seferinde daha büyük ve stresli sınavlar bizi bekler. İlkokuldan sonra ortaokul seçimi, ondan sonra hangi lise soruları hayatımıza girer, liseyi bir şekilde okurken hangi üniversite ve hangi bölüm sorusu bu kez cevaplanmak zorundadır. Yani hiç bir adımda derin bir oh çekip bu iş bitti diyemeyiz. Her seferinde için de mutlaka bir “S” harfi geçen bir sınav koduyla karşı karşıya kalırız.

Bu “S” kodlu sınavlarının sonuncusu ve belki de en önemlisi, geleceğim ne olacak sorusunun en ciddi biçimde cevaplanması gerektiği an karşımıza çıkan KPSS’dir. 7 yaşında kantinde harcadığımız o ilk parayı belki de kendi çocuklarımıza harçlık olarak verebilmemizi sağlayacak sınavdır KPSS. Kimimizin evlenebilmesi, kimimizin özgürlüğünü ilan edebilmesi için önünde yükselen bir engeldir.

KPSS ile yaşamak zordur çünkü en başta aileniz ve çevreniz nazarında üniversiteyi bitirmenizle artık bir meslek sahibi olduğunuz imajı vardır. Bu meslek sahibi olma kimliği ailenizdeki beklentilerin çıtasını yükseltir. Ve siz yıllarca her seferinde yaptığınız gibi ailenizin beklentilerini karşılamak için yine test kitapları arasına gömülmek zorundasınızdır. Dersane sıraları yine sizi beklemektedir, sınavı ve kazanmak için neler yapmanız gerektiğini anlamaya çalışırsınız.

KPSS’ye hazırlık dönemi hem düzenliliği hem de düzensizliği barındırır. Hayatınıza düzenli olarak yapmanız gereken şeyleri katarsınız: düzenli olarak ders çalışmak, düzenli olarak dersaneye gitmek, aynı saatte metroya/otobüse binmek gibi. Aynı zamanda da hayatınıza dair artık düzene girmesini umduğunuz bazı şeyler düzensizlikle devam edecektir: uyku düzeniniz, sosyal hayatınız, ve belki de stersten dolayı sağlığınız.

İlk yılınızda bu puan türleri neymiş dersiniz, A nedir B nedir anlamaya çalışırsınız, her konuşulana kulak kabartıp kaçırdığım bir şey var mı acaba diye endişelenirsiniz. Genel kültür, genel yetenek, vatandaşlık konularında uzmanlaşırsınız ilk olarak, A grubunu gözünüze kestirdi iseniz işiniz daha da zordur, üstüste konulduğunda kaldıramayacağınız ağırlıkta alan kitapları çalışmak zorunda kalacaksınızdır. Muhtemelen ilk yılınızdaysanız işin ciddiyetini kavrayamayacak, haftalar çabucak geçecek ve temmuz ayında girdiğiniz KPSS’den şok yaşayarak çıkacaksınızdır. İşte bu hüsranı yaşamamak için KPSS’de hangi puan türünün hangi derslerin sizin için önemli olduğu herşeyden önce kavramalısınız. Kaynaklarınızı iyi belirlemeli, durumunuza göre dersaneye gitme kararınızı vermeli ve azmetmelisiniz.

KPSS ile yaşamak zor bir ilişkiyi sürdürmek gibidir. Gerektiğinde alttan almalı, taviz vermelisiniz ve sabır göstermelisinizdir. Bol bol emek katılan bir yarış ve bir yaşamdır.

Tüm adaylara başarılar