facebooktwittergoogle_plusmail

Ne zaman?

KPSS sınavı ÖSYM tarafından açıklanan takvime göre genellikle her yıl temmuz ayında düzenlenir. Başvurular ise mayıs ayı içinde yapılmalıdır. İlk 4 oturum bir haftasonuna yayılmış olarak şu şekilde yapılır:

 • Cumartesi Sabah
 • Cumartesi Öğleden sonra
 • Pazar Sabah
 • Pazar Öğleden sonra

Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) ise daha sonraki bir haftasonu yapılır. Tüm adaylar C.tesi sabah oturumuna girmek zorundadır, diğer oturumlara ise ihtiyaç duydukları puan türüne göre kendileri karar vermelidirler. Puan türleri ve oturumlarla ilgili detaylı bilgi içintıklayınız

Sınavdan alınan puanlar A-kadro ve B-kadro memurluklar için 2 yıl geçerlidir. Öğretmenlik alanı için alınan P10 ve P121 puan türleri ise sadece 1 yıl geçerlidir.

KPSS ye kimler başvurabilir?

KPSS başvurusu yapacak adayın,

 1. Sınav tarihinde lisans mezunu olması
 2. Sınav geçerlilik süresi olan 2 yıl sonrasına (alınan puanlar geçerliliğini yitirinceye kadar) kadar mezun olacak durumda olması (3. veya 4. sınıf öğrencileri), gerekmektedir

basvuru

Başvuru işlemleri

Sınav ücreti: Adayların başvuru yapmadan önce her oturum için 40 TL olan sınav ücretlerini aşağıdaki banka şubelerine yatırmalıdırlar. Ücreti yatırırken hangi sınav olduğu, TC Kimlik No, ad ve soyad bilgileri verilmek zorundadır. Banka dekontu mutlaka alınmalıdır.

 • T.C. Ziraat Bankasının tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı
 • T. Halk Bankasının tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı
 • Akbankın tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı
 • Kuveyt Türk Katılım Bankasının tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı
 • Türk Ekonomi Bankasının tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı
 • DenizBankın tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı
 • Tüm PTT İş Yerleri
 • ÖSYM’nin İnternet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı /banka kartı ile de yatırılabilecekdtir.

Başvuru yeri: Başvurular 2 şekilde olmaktadır:

 1. İlk kez sınava girecek ve ÖSYM AİS sisteminde kaydı bulunmayanlar: Mutlaka bir Başvuru Merkezine başvurarak
 2. Daha önce sınava girmiş ve ÖSYM AİS sisteminde kaydı bulunanlar: Bireysel olarak internet üzerinden Aday İşlemler Sistemiveya diledikleri bir başvuru merkezinden

Başvuru merkezinden:

Başvuru sırasında aşağıdaki belgelerin eksiksiz olarak yanınızda bulunması gerekir:

 1. Aday Başvuru Formu: İnternetten çıktı alınıp eksiksiz ve tam doldurulmuş.
 2. Nüfus cüzdanı veya pasaport.
 3. AİS sitemine ilk kez kayıt olacaklar veya sistemdeki bilgilerini değiştirmek isteyen adayların diploma veya eğitim durumlarını gösteren onaylı örnek belge.
 4. Engelli adaylar için sağlık raporlarının bir örneği, engellerine ilişkin öz geçmişlerini ayrıntılı olarak anlatan bir dilekçe ve Sağlık Durumu/Engel Bilgi Formu

Kayıttan sonra adaya geçici bir şifre verilecektir, aday bu şifreyi en kısa sürede ÖSYM’nin sistemine girerek değiştirmelidir.

İnternet üzerinden:

Bireysel olarak İnternet aracılığıyla başvuru hakkı olan adaylar, başvuru/sınav ücretini yatırdıktan sonra ÖSYM’nin İnternet sayfasında “KPSS Bireysel Başvuru” başlıklı alandan işlemlerini yaparak başvurularını tamamlayacaklardır.

Sınava Girerken

Sınav saatinden 1 saat önce sınavın yapılacağı bina önüne gelmek, sınava zamanında girebilmek için gerekmektedir.

Adaylar sınavda girdikleri her oturum için o oturuma ait Sınava Giriş Belgesini yanlarında bulundurmalıdırlar, bu belgeler AİS sisteminden çıktı alınmalıdır.Belgenin üzerinde, sınava girilecek yer, tarih, oturum, aday bilgileri ve fotoğrafı yer almaktadır. Ayrıca her sınavda olduğu gibi kimlik teyidi için nüfus cüzdanı veya pasaportunuzu da yanınıza almalısınız.

Yasak eşyalar: çanta, cüzdan, cep telefonu, saat, kulaklık, yüzük, küpe, kolye, bilezik, anahtar, metal para, her tür elektronik cihazlar, kalem, silgi, kalemtıraş, defter, kitap vs.. ile sınav binasına girmeniz yasaktır. Sınavda kullanılacak kalem silgi vs size içeride verilecektir.