facebooktwittergoogle_plusmail

KPSS tercihi nedir?

Devlet Personel Başkanlığının belirlediği boş kadro/pozisyonlara memur olabilmek için yapılması gereken atanma tercihleridir.

Kimler tercih yapıp atanabilir?

2012-2014 gibi çift yıllarda KPSS sınavına girmişseniz, bu sınavdan P3/P93/P94 puanlarınız varsa ve şartlara uygunsanız evet, siz de tercih yapıp atanabilirsiniz.

P3/P93/P94 farkı nedir?

Eğitim mezuniyet seviyenize göre KPSS’den almanız gereken puan türleridir.

 • Ortaöğretim mezunları için KPSSP94,
 • Önlisans mezunları için KPSSP93,
 • Lisans mezunları için KPSSP3 puanı kullanılır.

Mezuniyet durumunuzu kontrol edin!

Bildiğiniz gibi KPSS sınavına başvuru anında mezuniyet durumuna bakılmaz. Ancak yerleştirme anında tercih yapabilmek için bir programdan/alandan mezun olmuş olmanız gerekmektedir. Bunun için mutlaka ÖSYM sisteminde görünen mezuniyet durumunuz ve mezun olduğunuz alan/program bilgisinin doğruluğunu kontrol ediniz!

Tercihler ne zaman yapılır?

Yerleştirme takvimini Devlet Personel Başkanlığı belirler, yılda 2 kez tercih/atama yapılır. B grubu puanlar sadece çift yıllarda olduğunu göz önüne alırsak, her adayın 4 kez tercih yaparak atanma şansı olacaktır.

2014 Puanlarıyla kaç kez atama olacak?

4 kez aşağıdaki tarihlerde:

 1. Kasım 2014
 2. Haziran 2015
 3. Kasım 2015
 4. Haziran 2016

Mülakat ve kurum sınavları nasıl oluyor?

B kadro atamalarda mülakat veya başka sınavlar yoktur. Aldığınız puana ve pozisyonlara uygunluğunuza göre tercihlerinizi ÖSYM sistemi üzerinden yaparsınız. ÖSYM merkezi sistem atamasıyla; yani kadroyu tercih edenler arasından en yüksek puan alandan başlayarak sırasıyla yerleştirir. Bu yönüyle KPSS-B atamaları herkesin eşit yarıştığı ve adil olarak atandığı bir sistemdir.

Nasıl tercih yapacağım?

ÖSYM kılavuzunda yayınlanan tablolardaki size uygun boş kadroları incelemeniz ve ÖSYM internet sitesi üzerinden tercihlerinizi yapmalısınız. 2014 Kasım ataması boş kadro tablolarına ulaşın.

P3 puan türü için örnek tablo:
KPSS P3 Tercih Tablosu

Tabloda gördüğünüz gibi hangi kuruma, kaç adet, nerede, hangi seviyede ve hangi özelliklerde memur atanacağı gösterilmiştir.

Aranan Nitelikler kısmı nedir?

Tercihlerinizi yaparken en çok dikkat etmeniz gereken sütunudur. Bu kadroya başvuracak adayın taşıması gereken nitelikleri bu kod belirtir. Örneğin aşağıda Bartın Üniversitende bulunan 2 adet boş “Bilgisayar İşletmeni” kadrosu için 4421,4431 ve 6225 nitelikleri aranmaktadır.

KPSSP3 Aranan Nitelikler Tablosu

KPSSP3 Aranan Nitelikler Tablosu

Bunların ne anlama geldiğini ÖSYM tarafından tercih kılavuzuyla yayınlanan Nitelik Kodları ve Özel Koşul Kodları tablolarından görebilirsiniz.

Aranan nitelik birden fazla ise bunlardan birinin karşılanması yeterlidir. Örneğe bakacak olursak aşağıdaki bölümlerden birinden mezun olmak gerekmektedir:


Ancak burada bir yanlış anlaşılma olabilmektedir genelde ve dikkat edilmelidir.
Örnekte: 6225 nolu aranan nitelik ise özel şarttır: Kılavuzda özel şartlar ile verilen bilgi şu şekildedir:

Adayların öncelikle tercih edecekleri kadro/pozisyonun karşısında yer alan öğrenim koşuluna sahip olmaları, ilaveten bu kadro/pozisyon için aranılan diğer özel niteliklerin tümüne sahip olmaları gerekmektedir. Bu doğrultuda, kadro/pozisyonlara ilişkin bakınız başvuru özel şartları bölümü açıklamalarını dikkatlice okuyunuz.

Kaç tercih yapma hakkınız var?

30 adet tercih yapabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken 2 nokta: tercihlerinizin gerektirdiği nitelikleri sağlıyor olmanız ve tercihleri önceliklerinize göre sıralamanız.

ÖSYM yerleştime mantığı nasıl çalışır?

ÖSYM yerleştirmeler yaparken şu şekilde çalışır: En yüksek puanı alan adaya (yani sınav birincisi) bakar, bu adayın ilk tercihi neyse oraya yerleştirir ve bu adayla işi biter. İkinci en yüksek puanlı adayın ilk tercihine bakar, eğer bu kadro boşsa oraya yerleştirir değilse ikinci tercihine yerleştirir. Bu şekilde adaylar yukarıdan aşağıya doğru tek tek ele alınır ve her adayın yaptığı tercih listesi yukarıdan taranır, ilk boş kadroya yerleştirmesi yapılır.

Tercih Robotu nedir?

Tüm boş kadro tablosundan sizin niteliklerinize uygun olan (mezuniyet dereceniz, özel sertifikanız vs.) kadrolara tek tek bakmak zor ve sıkıcı olabilir, hatta hata yapabilirsiniz. Bunun için Devlet Personel Başkanlığı sitesinde kullanmanız için Tercih Robotu bulunmaktadır.

Tercih Robotu

Tercihler hangi sırada yazılmalı?

 • Girmek istediğiniz kurumları yukarıdan aşağı öncelik vererek yazmalısınız, en çok istediğiniz kurum en üstte olmalıdır.
 • Hangi illerde çalışmak istediğinize karar verin
 • Seçeceğiniz kadronun tayin durumlarını göz önüne alınız, her kurum eş durumu, özel durumdan tayine izin vermeyebilir
 • Çalışma süresi zorunluluğuna dikkat edin, kurumların özel durumları tercih kılavuzunda açıklanmıştır.
 • Puanınız yüksekse ancak istediğiniz kadrolar açılmamışsa acele etmeden karar veriniz, unutmayın aldığınız puanla 3 atama dönemi daha göreceksiniz.

Son söz

ÖSYM sitesinde bulunan tercih kılavuzunu mutlaka dikkatlice okuyunuz.

Herkese başarılar !

kpsspuan.net