facebooktwittergoogle_plusmail

Müfettiş yardımcılığı, uzman yardımcılığı, denetçi yardımcılığı gibi kadrolardan oluşan KPSS-A mesleklere giriş sürecinde kurumların yaptığı yazılı ve/veya sözlü sınavların geçilmesi gerekmektedir. Bazı kadrolar için bu sınavlara başvuru ön şartı KPSS’den belirli puan türlerinden gereken puanların alınmasıdır, bazı kurumlar ise KPSS’den bağımsız olarak kendi sınavlarıyla alım yapmaktadır. Yazılı sınavlar ise test veya klasik olarak ikiye ayrılmaktadır.

Kurumların yapacağı bu sınavlar için de aynen KPSS alana hazırlanıldığı gibi ayrı bir hazırlık süreci gerekmektedir. Özellikle yazılı (klasik) sınavlar ve mülakat için hazırlık sürecinde farklı çalışılmalıdır.

Konular

Sınavların içerikleri KPSS alan konularıyla paralellik gösterse de, kurumların ve alım yapılacak kadroların fonksiyonlarının farklılıklarından dolayı konudan konuya ağırlık farkı olmaktadır. Dolayısıyla konu dağılımları ve soru tipleri de değişkenlik gösterecektir.

Sınavların hazırlanması bizzat kurum personeli tarafından yapılabildiği gibi ÖSYM tarafından da hazırlanan sınavlar vardır. Örneğin; gelir uzman yardımcılığı gibi Maliye Bakanlığı sınavlarını bakanlık personeli hazırlarken, idari hakimlik sınavı ÖSYM tarafından hazırlanmaktadır.

Çıkmış sorular

Kurum sınavlarında geçmiş yılların çıkmış soruları incelendiğinde aynı tip, hatta aynı soruların tekrar sorulduğunu görebiliyoruz. Ağırlıklı olarak çıkan bu soru tipleri ve konuların çalışılması kurum sınavlarında avantaj olarak size mutlaka geri dönecektir. Bu yüzden çıkmış kurum sınav sorularına mutlaka çalışılmalıdır. Son yıllarda bu konuda çözümlü çıkmış sorulardan oluşan kaynaklar piyasada kolaylıkla bulunabilmektedir.

Kurum sınavları ve KPSS çıkmış soruları yanı sıra Açık Öğretim Fakültesinin yaptığı sınavların sorularının da incelenmesini tavsiye ederiz.

Klasik sınavlar

Klasik sınavların soruları ve hazırlanılması testlerden farklıdır. Bu sınavlarda adaya belirli bir konu/soru verilerek yazılı olarak cevaplaması/anlatması beklenir. Burada önemli nokta konuyu ne kadar iyi bilmenizin yanı sıra ne kadar iyi de açıklayabildiğinizdir. Örneğin; “idari yargı davalarını açıklayınız” şeklinde bir soruyu nasıl boş bir kağıda yazarak cevaplarsınız? Çıkmış sınav sorularını boş bir kağıda yazarak, örneklerle, grafiklerle anlatarak çalışmalı ve yazdıklarınızı kaynak kitaplarla kıyas etmelisiniz.

Klasik sınavlarda elbette unutulmaması gereken bir şey de yazdıklarımızın düzgün ve akıcı bir dilde yazılmış olmasıdır. Bunun için anlatılacak şeyi öncelikle kafanızda tasarlamalı sonrasında giriş, gelişme ve sonuç şeklinde basit ama örneklerle, şekillerle izah etmelisiniz.

Tüm adaylara başarılar