facebooktwittergoogle_plusmail

Devlet kadrolarında yer edinme gayreti içerisinde isek kesinlikle hayatımız bu 4 harfle sarmalanacaktır: KPSS. Bu kez KPSS’yi farklı bir şekilde okuyalım istedik: Konu Paylaş Soru Sor.

Sosyal medya KPSS’ye hazırlananlar için bulunmaz bir nimet. Fazladan bir bilgi, görülecek farklı bir soru çok önem arzediyor. Konu paylaşıp soru sorulan ve konu paylaşımları üzerinden daha fazla eklemenin yapılabildiği, soruların farklı cevaplar ve yorumlarla daha da detaylandığı büyük bir sosyal ortamdan bahsediyoruz. Bu sosyal ağlarda dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. Bir paylaşımda öncelikle yapılan yorumları iyice incelemeli ve bu yorumlar doğrultusunda paylaşılan konunun işe yarayıp yaramadığına karar vererek çalışmalısınız. Sorulan sorularda ise öncelikle soruyu soranın doğru cevabı vermesi beklenmeli, verilen cevap üzerinden net bir şekilde açıklayan kişinin alanında uzman olmasına dikkat edilmelidir. Paylaşılan konular ve bilgilerin ne kadar doğru olduğu ve bu soruları çözenlerin kimliği çok önemli.

Kısacası her konu paylaşıldı diye doğru olmayabilir ve işimize yaramaz. Gördüğünüz her soru ve verilen cevapların bilginizi yıkarak sizi demoralize etmesine izin vermemelisiniz.

Peki bu tarz sosyal paylaşımlar nasıl gerçekleşir:

  • Facebook üzerinden grup kurarak veya gruplara üye olarak
  • Whatsapp gruplarında yer almak

 Grup Kurmak:

Facebook’a girdikten sonra sağ üst kısımda yer alan bölümdeki kısma tıklayarak aşağı doğru iniyoruz, sayfa oluştur ve grup kur diye iki farklı seçenek karşımıza çıkacaktır. Sayfa oluşturmak genelde markaların, ünlü kişilerin facebook üzerinden takibini sağlamak üzere oluşturulan sadece beğen butonu ile takip edebileceğimiz, beğenenlerin paylaşımlarının yer alamayacağı alanlardır.

Grup kurmak ise grup kur butonundan yapılır. Öncelikle grubunuzun adını belirliyorsunuz, örneğin; Kpss Tarih Soru Çözümleri. Burada size grubunuzun açık/kapalı olacağı şekilde bir seçenek sunulur. Kapalı olarak seçmenizi tavsiye ederiz, sonra size grubunla ilgili bir simge seçmeniz önerilir. Son olarak da bir arkadaşınızı grubunuza eklemeniz istenir. Ve artık bir grubunuz vardır.

 

Gruba Üyelik:

KPSS, YGS vb. facebook üzerinden bir çok gruba üye olmak çok basit. Örneğin arama butonuna Kpss Tarih Soru Çözümleri yazıp aratıyorsunuz. Çıkan kapalı gruba katılmak için ilgili butona tıklıyor ve grup yöneticisi tarafından onaylanmayı bekliyorsunuz. Onay geldikten sonra artık grupta istediğiniz gibi yapamadığınız sorular ve anlamadığınız konuları paylaşarak yardım isteyebilirsiniz.

Gruplarda soracağını soruyu kendiniz yazıp paylaşabileceğiniz gibi telefonunuzdan direkt olarak fotoğraf çekip de paylaşımda bulunabilirsiniz. Sayfanın yöneticisinin onayı geldikten sonra paylaşımızın grubun tüm üyeleri tarafından görülecek, yorumlanacak ve cevaplanacaktır.

 

Whatsapp:

Bildiğiniz kişilerle oluşturulacak bir gruptan yine paylaşımlar yapabilirsiniz. Genelde dershanedeki arkadaş çevreleri arasında yaygın olarak kullanılan whatsapp grupları var. Ayrıca fb gruplarının da yöneticileri tarafından açılan whatsapp gruplarında belirli saatler arasında paylaşımlar yapılıyor, hem çalışma hem de stres atma sosyalleşme amaçlı. Tabi ki whatsappda telefon numaranızın tüm üyeler tarafından görülecek olması durumu söz konusudur. Sosyal medyada gizliliğinize önem veriyorsanız bunu göz ardı etmeyiniz.

 

İster Konuyu Paylaş, ister Soruyu Sor. Amaç KPSS’yi kazanmak ise sosyal medyadan faydalanmayı da başarmak gerek.

Tüm adaylara başarılar.