facebooktwittergoogle_plusmail

KPSS puanları hesaplanırken İngilizce, Fransızca veya Almanca YDS sınavını tercih edebilirsiniz. Eğer tek bir yabancı dil bilginiz varsa elbette o dili seçmeniz gerekir. Peki ya birden fazla yabancı diliniz varsa? Acaba en iyi bildiğiniz dil size daha çok puan getirir mi?

2014 KPSS sınavından sonra YDS sınavına Fransızcadan girmiş bir arkadaşla, hesaplanan puanları üzerine bir süre yazıştık. Konu şuydu: sitemizde bulunan puan hesaplama motoru İngilizce YDS giren arkadaşlarının puanlarını %100’e yakın doğru hesaplarken, Fransızca YDS ile yapılan hesaplar gerçek puanları tutmuyordu. Önce kılavuzda ne bilgiler var ona bakalım, sonra da örnek senaryolar üzerinden tahminlerde bulunalım.

Sorunu netleştirelim:

Bahsedilen sorunu daha iyi anlayabilmek için bir karşılaştırmalı örnek verelim:

A adayı İngilizce YDS ye girip 80 puan almış olsun.
B adayı ise Fransızca YDS’den 80 puan almış olsun.

Soru: Her iki adayın diğer tüm netleri eşit olursa (GY, GK, İkt, İşlt vs.) ayn puanı mı alırlar ?
Cevap: Hayır !!! Çünkü ikisinin YDS standart puanları farklı olacaktır.

Soru: Neden YDS Standart puanları farklı olacaktır?
Cevap: Standart puan hesabında kullanılan “standart sapma” ve “ortalama” her dil türü için ayrı ayrı hesaplanacaktır. Bu bilgi KPSS kılavuzunda belirtilmektedir.

KPSS kılavuzu bu konuda ne diyor?

Kılavuzda konunun geçtiği tek paragraf aşağıdaki şekildedir:

Yabancı dil ağırlığı içeren KPSS puanları hesaplanırken kullanılacak yabancı dil standart puanının hesaplanmasında, adayların ilgili KPSS’den önce elde ettikleri Almanca, Fransızca veya İngilizce en üksek Yabancı Dil Sınavı (YDS) sonucu kullanılacaktır. KPSS’den sonra elde edilecek Yabancı Dil Sınavı (YDS) sonuçları, yabancı dil ağırlığı içeren bir sonraki KPSS puanlarının hesabında dikkate alınacaktır. KPSS’ye giren adayların her üç yabancı dil için (Almanca, Fransızca, İngilizce) YDS puanlarının ortalama ve standart sapma değerleri ayrı ayrı hesaplanacak, bu değerler kullanılarak adayların yabancı dil standart puanları hesaplanacaktır.

Son cümlede geçen her dil için ayrı ayrı hesaplanacaktır cümlesiyle konu biraz açıklığa kavuşuyor.

Şaşırtıcı bir fark bulunuyor

Ne kadar puan fark eder sorusunu şu avantajlıdır şeklinde cevaplayamayız, ancak bazı kabuller yaparak yaklaşık olarak tahmin edebiliriz.

Diyelim ki 2014 KPSS sınavındaki herkes 2014 ilkbahar sınavına girdi ve o YDS’ye başka giren de olmadı. Ancak adaylar her üç dile de girdiler: İngilizce, Fransızca ve Almanca.
ÖSYM tarafından açıklanan 2014 YDS ortalama ve standart sapmalar şu şekildeydi:

Dil Standart Sapma Ortalama
İngilizce 16,009 31,629
Fransızca 18,482 45,131
Almanca 1,685 34,762

Baştaki sorumuza dönersek: Her 3 dilden 80 YDS puanı almış 3 kişini YDS standart puanı şu şekilde olacaktır:

(80 YDS puanı=64 Net)

Aday Dil YDS Puanı YDS Neti YDS Standart Puanı
1 İngilizce 80 64 70,22
2 Fransızca 80 64 60,21
3 Almanca 80 64 66,53

Yukarıdaki tabloda göreceğiniz gibi, KPSS puanınız hesaplanırken kullanılan “YDS Standart Puan” eşit durumdaki her aday için farklı çıkmaktadır. Bu farkın sebebi özellikle sınavların ortalama değerleridir.
İngilizce sınavına bilen bilmeyen 311.682 kişi girmiş ve ortalamayı aşağı çekmiştir. Fransızcaya ise sadece 2004 kişi girmiştir ve ortala 45 civarındadır.

Önerimiz nedir?

Eğer birden fazla yabancı diliniz varsa önce her dil için kendinizi deneme sınavıyla test ederek aşağı yukarı kaç net çıkarabileceğinizi hesaplayınız. Daha sonra her dil için yukarıdaki standart sapma ve ortalama değerlerini kullanarak YDS Standart Puanınızı hesaplayınız. Hesaplama detaylarına sitemizin ilgili sayfasından ulaşabilirsiniz: KPSS Puanları nasıl hesaplanır. Daha detaylı bilgi ve sorularınız için forum sayfalarımızda başlık açabilir ve paylaşımda bulunabilirsiniz.

Tüm adaylara başarılar dileriz