facebooktwittergoogle_plusmail

Önceki yazılarımızı okuduysanız hedeflerinizi belirlediğinizi, kaynakları ve çalışma ortamınızı hazırladığınızı kabul edebiliriz. Evet, artık oturup çalışmanız lazım. Peki neye? Ne zaman? Nasıl? Hani sırayla?..

KPSS hazırlığındaki bir çok adaya planlaman nedir denilince şu cevapları alırsınız: “ilk 2 ay GK-GY çalışacağım”, “hukukları sona bırakacağım, unutuluyor”, “iktisatı bitirip sonra maliyeye geçeceğim” vs.
Bunların hiç birisi gerçek bir plan değildir!

Yapmanız gereken şey bir KPSS hazırlık planlaması oluşturmak ve bu planı uygulamak. Böylece zamanınızı yöneteceksiniz, önünüzdekileri ve ilerlemenizi görebileceksiniz, konsantrasyonunuzu ve motivasyonunuzu koruyabileceksiniz.

Şimdi adım adım bunu nasıl yapacağımıza bakalım:

1. Konuları Listeleyin

Çalışmanız gereken dersler ve alt başlıklarının bir listesini çıkartın. Tüm konuları önem sırasına göre, 1. ve 2. derece olacak şekilde işaretleyin. Önem sırasında 1. derece derken kastedilen KPSS’de sürekli soru çıkan konulardır. Sizin zorlandığınız, başaramadığınızı düşündüğünüz, korktuğunuz konular şeklinde düşünmeyin. Hatta tam tersi iyi olduğunuz yerden başlamak ve ağırlık vermek çoğu zaman daha iyi sonuçlar doğurur.

-Neden derecelendiriyoruz? 2. dereceleri çalışmayacak mıyız?
-Elbette çalışılacak. Planlamamızı oluşturduktan sonra zamanımızın yetersiz olduğunu görebiliriz, veya zamanla planlamamızda aksamalar olabilir, bu durumda elimizde kalan zamanı 1.derece olarak nitelendirdiğimiz konulara harcamalıyız. Sadece bunu baştan belirleyip kafamızı daha sonra rahat ettirmek için bunu yapmalıyız.

Bunu yaparken kaybetmeyeceğiniz bir defteri kullanabileceğiniz gibi, bilgisayarda basit bir excel dosyası da yaratabilirsiniz. Konuları 3-4 saatte çalışabilinecek alt başlıklara kadar bölmenizi öneririz, böylece çalışmanız gereken tüm konular hakkında da bir bilgi sahibi olmuş olacaksınız.

Örnek;

Haftalık Planlama

Muhtemelen her bir ders için ortalama 25 konu yazmış olmalısınız. A grubuna hazırlanan bir aday istediği puan türüne göre 6-7 teste girecektir ve 200’e yakın yarım günlük konuya çalışması gerekmektedir. Bu aday deneme yapmadan ve konu tekrarına bakamadan 100 gününü sadece bu konuları çalışıp anlamaya ve soru çözmeye verecektir.

Bu kaba hesapları moral bozmak için değil, ne ile karşı karşıya olduğumuzu anlamak için yaptık.


2. Günde kaç saat?

Hangi günler kaçar saatinizi çalışmaya ayırabileceğinizi belirlemelisiniz. Haftaiçi güne saat kaçta uyanıyorsunuz, tüm gününüzü KPSS’ye ayırabilecek misiniz? Akşam veya gündüz okulunuz var mı? Gündüz mesainiz varsa akşam kaçtan sonra zaman ayırabilirsiniz. Haftasonları ne kadar zaman ayıracaksınız, ailenizle arkadaşlarınızla yapmanız gerekenlere vakit ayırdınız mı? Saat kaçta yatmanız gerekiyor, unutmayın uyku çok önemlidir.

Önerimiz tatil günleri hariç (bayramlar veya özel günler) hafta içi ve haftasonu kaçar saat günlük çalışabileceğinizi belirlemenizdir. Buna göre haftalık ve aylık planlamaya geçebileceğiz.


3. Haftalık planlama

Sınava kaç hafta var? Diyelim ki 35 hafta kaldı. Bu 35 haftadan bayramları veya tatilleri düşün (3 hafta), son 1 ayı da tekrar ve sadece soru çözümüne ayırın (4 hafta), kalan 28 hafta için boş 1 sayfa alın/defterinizde ayırın ve en başta listelediğiniz konuları sırasıyla dağıtın. Excelde çok daha rahat şekilde bunu yapabilirsiniz. Veya Google Belgeler kullanarak sadece internet üzerinden de yapabilirsiniz.

Böylece artık her hafta hangi konuları çalışacağınız belirlediniz. Şimdi sırada günlük planlama yapmak var.


4. Günlük planlama

Günlük çalışabileceğiniz saatleri belirlemiştiniz, şimdi sırada haftalık planınızı günlere yaymak var. Sırası gelen haftanın sayfasını açın ve o haftaya planlanmış konuları hangi günler çalışmak istiyorsanız gün gün dağıtın. Evde, kütüphanede veya nerede çalışmak istediğinize dikkat edin, çalışmanızı engeleyecek özel durumları (hastalık, ziyaret vs.) göz önüne alın.


5. Deneme Sınavları

Planlamanızı yaparken her hafta 1 deneme sınavı koyduğunuza emin olun. Genelde tercih edilen, pazar sabahları erken kalkıp 1 deneme çözüp o günü dinlenmeye ve sosyalleşmeye ayırmaktır.


6. Planınızdan taviz vermeyin

Planınız mutlaka güncelleme gerektirecektir ama asla taviz vermeyin. Başkalarının hangi konuları bitirdiğine bakarak geç kaldığınızı düşünmeyin.


7. Sürekli gözden geçirin

Planlamaya göre neredesiniz, sürekli bunu gözden geçirin. Hatta önerimiz bir arkadaşınızla ortak planlama yapmanız ve birbirinizi takip etmenizdir. Veya dershaneden bu konuda istekte bulunabilirsiniz. Geç kalınan noktalar veya başta yanlış öngördüğünüz konular için planlamanızı gözden geçirin ve güncelleyin.


8. Yardım isteyin !

Planınızda gecikme olacağını anladığınızda panik yapmayın, arkadaşlarınızdan veya dershane hocalarınızdan yardım isteyin, açığınızı bir kaç gün sıkı çalışarak kapatabilirsiniz. Sakin olun ve motivasyonunuzu kaybetmeyin. Gerekirse ailenize durumu anlatın ve size destek olsunlar.

Buraya kadar olan herşeyi yaptıysanız, yani önceki yazılarımızda belirtilen noktaları aşarak planlamanızı da oluşturduysanız kendinizi daha rahat hissetmeniz gerekecektir. Tecrübelerimiz bize bunları yapan adayların daha konsantre ve başarılı olduğunu gösteriyor. Bunun sebebi tüm bu hazırlıklar kendimize güvenimizi arttırıyor, böylece daha az endişe ve daha çok motivasyonla yolumuza devam edebiliyoruz.

Tüm adaylara başarılar dileriz.