facebooktwittergoogle_plusmail

Maalesef ezber yapmak özellikle bazı KPSS testlerinde başarılı olmak için kaçınılmaz bir zorunluluk.Özellikle tarih, coğrafya, hukuk, maliye ve ÖABT testlerindeki bir çok konuda ezber yapılması gerekiyor. Tüm öğrencilik hayatımız boyunca hepimizin korkulu rüyası olan ezber KPSS’de tekrar karşınıza çıktığında işinizi kolaylaştıracak bir ezberleme ve öğrenme yöntemi ve popüler bir uygulamadan bahsetmek istiyoruz: Akıllı telefonlarınızla kullanabileceğiniz: Aralıklı Tekrar sistemine dayalı Bilgi Kartları metodu ve ANKI uygulaması

Bilgi Kartları nedir?

Genelde dil öğrenimi sırasında popüler olan bu yöntemi bilmeyen yoktur, örneğin bir kartın önüne ve arkasına öğrenilecek kelimenin türkçesi ve ingilizcesi yazılır. Sonra rastgele karıştırılıp çalışılır. Peki biz nasıl kullanabiliriz: kelime ve tanım olarak yazılabilir, cümle ve boşluk doldurma şeklinde yazılabilir, liste sıralama şeklinde kullanılabilir, resim konulup diğer yüzde açıklaması istenebilir vs.

Unutma Eğrisi

Yeni bir şey öğrendiğimizde tekrar yapmadığımız sürece maalesef unuturuz. Unutmayı engelleyip bilginin hafızamıza kazınması için ilk tekrarı ilk 24 saat içinde, sonraki tekrarları ise aralığı arttıracak şekilde yapmamız gerekir. Bu durum kanıtlanmış bir gerçektir ve unutma eğrisi olarak bilinir. Aşağıdaki grafiğe bakarak unutma ve öğrenmenin nasıl işlediğini anlamaya çalışalım. Bir çalışma seansından yaklaşık 1 gün sonra öğrenilenlerin yarısı hızla unutuluyor ve akılda %60’ı kalıyor. İkinci gün kalanın da yarısını kaybediyoruz ve hatırlanan bilgi %30 seviyesine iniyor. 1 hafta içinde öğrenilen bilginin çoğunu unutmuş oluyoruz.

unutma eğrisi

Grafikte oklarla gösterilenler belirli aralıktaki tekrarlardır. 1.gün sonunda yapılan bir tekrarla bilgiler tazelenip tazelenebilir. Burada dikkat edilmesi gereken, yapılan her tekrardan sonra unutmanın yavaşladığıdır. Yani bir şekilde tekrarlar ile bilgi hafızamıza kazınıyor, her kazımadan sonra unutmak zorlaşıyor ve bilgi zihnimize yerleşiyor.

Aralıklı Tekrar

Sebastian Leither isimli bir Alman bu bilgiler ışığında öğrenmek için yeni bir metot geliştiriyor. Aşağıdaki şekilde olduğu gibi kutular olduğunu düşünelim. 1 kutu hiç bilmediğimiz veya tamamen unuttuğumuz bilgileri/kartları içeriyor. Bunları elimize alıp çalışıyoruz ve 2.kutuya atıyoruz. Belirli bir süre sonra 2. kutudaki kartları rastgele alıp bakıyoruz hatırladıklarımızı (bu arada tekrar da yapılmış oluyor aslında) bir sonraki kutuya, hatırlamadıklarımızı ise en baştaki kutuya döndürüyoruz (bir öncekine değil). Neticede bir süre sonra her kutuda bir miktar kart oluyor.

Aralıklı tekrar

İleriki kutulardaki bilgiler daha iyi öğrenilmiş yani hafızamıza kazınmış kartlar oluyor. Dolayısıyla baştaki kutuları her gün tekrarlamak gerekirken, yüksek numaralı kutuları belki hafta veya ayda bir kez tekrarlamak yeterli oluyor.

İşte aralıklı tekrarın diğer tekrar yöntemlerinden farkı burasıdır. Her bilgiye eşit muamele yapmayıp, daha iyi bilinen bilgilere daha seyrek dönmek.

Nasıl kullanacağız

Elbette oturup kartlar kağıtlar takvimlerle falan uğraşmayacağız. Bu işi bizim yerimize yapacak bir çok bilgi kartı uygulaması mevcut: Flashcard (bilgi kartı) uygulamaları Bu listede kısa bir inceleme yapıp kendinize uygun olanı seçebilirsiniz. Bizim tavsiyemiz popülerliği, esnekliği ve ücretsiz olması sebebiyle ANKI olacaktır. Anki’nin akıllı telefonlar için versiyonları da bulunmakta: – Android : Ankidroid – iPhone/iPad: AnkiMobile Hatta web arayüzünden çalışan ve senkronize olabilen bir versiyonu da. Bazı eksiklikler olsa da türkçe arayüzü mevcut, tek sorun türkçe bir kullanma kılavuzunun olmaması denebilir. Anki ile sadece iki yüzü olan basit kartlar değil, boşluk doldurmalı sorular da yaratabilirsiniz. Kartlara resim, müzik dosyaları ekleyebilirsiniz, sesleri kendiniz kaydedebilirsiniz.

Anlamadan Öğrenilmez

Her şeyden önce ve sonra şunu unutmayınız: anlamadan yapacağınız ezber size hiç bir fayda sağlamayacaktır. Çalıştığınız her şeyin altında yatan mantığı mutlaka anlamaya gayret ediniz. Anlamadan ezberlenen her bilgi zihninizin bir noktasında ucu açık olarak bekleyecek ve hatırlandıkça rahatsız hissetmenize yol açacaktır.

Başarılar.