facebooktwittergoogle_plusmail

Siz de sürekli çalışmalarınızı ve planlarınızı erteleyenlerden misiniz? Yerine getirmeniz gereken görevler ve hedefleriniz belli olduğu halde neden erteleriz?

ertelemeyin

 

Bir çalışmaya göre %90’ımız çalışmaya oturmayı ve planlarımızı uygulamayı erteliyoruz. Hatta belirli bir kesim için ertelemek kronik bir sorun.

Neden erteleriz:

 • Kötü Zaman Yönetimi. Erteliyorsanız zamanı doğru şekilde yönetmeyi bilmiyorsunuz demektir. Öncelikleriniz, amaç ve hedefleriniz sizin için belirsiz olabilir. Ayrıca çok fazla görev ile boğulmuş da olabilirsiniz. Sonuç olarak, çalışmalarınızı daha sonraki bir tarihe atıyorsunuz, vaktinizin büyük bir bölümünü arkadaşlarınızla ve sosyal aktivitelerle harcıyorsunuz veya bunları tamamlamak için başına oturmak yerine endişelenerek vaktinizi geçiriyor ve stresinizi arttırıyorsunuz.
 • Konsantre olmada zorluk. Eğer masaya oturduğunuzda kendinizi derslerle uğraşmak yerine hayal kurarken, resimlerine bakarken, vb buluyorsanız konsantre olma zorluğu çekiyorsunuz demektir. Ortamınız dikkat dağıtıcı ve gürültülü olabilir. Masa darmadağın ve örgütlenmemiş şekilde notlar, kalem, silgi, kitaplar ile dolu olmamalıdır. İhtiyacınız olan her şey düzenli şekilde elinizin altında olmalıdır. Bunlar için sürekli kalkıp başka odaya gidip geliyorsanız asla konsantre olamazsınız. Bu dağınıklık masanızdan uzaklaşmanıza belki yatağınıza uzanarak çalışmayı denemenize sebep olur. Konsantre olmada zorluk çekmenize sebep olacak etkenleri saf dışı edin, ki ertelemek bir seçenek olarak karşınıza çıkmasın.
 • Korku ve Kaygı. Yoğunluk, dersleri yetiştirememe kaygısı ve başarısızlık korkusu ile erteliyor olabilirsiniz. Sonuç olarak, görevlerinizi tamamlamak için plan yapıp çalışmak yerine bunlar hakkında endişe ederek ve erteleyerek zaman harcarsınız.
 • Olumsuz İnançlar. “Ben hiç bir şeyi başaramıyorum, daha önce de başaramadım” veya “Bunları yapmak için yeterli beceriye sahip değilim” tarzı inançlarınız sizi işleri tamamlamaktan alıkoyar.
 • Kişisel sorunlar. Örneğin, finansal zorluklar, erkek / kız arkadaşı ile sorunlar, vb
 • Görevleri sıkıcı bulma. Eğer bu gruba giriyorsanız, tercihlerinizi baştan gözden geçirmelisiniz.
 • Gerçekçi olmayan beklentiler ve Mükemmeliyetçilik. Sorulara veya testlere geçmeden önce bu konuda yazılmış her şeyi okuduğunuz ve her noktayı gözden geçirdiğinizden emin olmak istiyorsanız yanlış yoldasınız. Her sınav, deneme sonrası daha iyisini yapamamak sizi yeyip bitirmesin. Geçmişi değil geleceği düşünün ve bunun için şimdi başlayın. Ertelemeyin

 

Ertelemenin Üstesinden Gelin

 • Her şeyden önce yukarıda sayılan ertelemeye sebep noktalardan hangilerinin sizin sebebiniz olduğunu belirleyin ve bu konuda önlemler alın.
 • Hedeflerinizi, güçlü ve zayıf yönlerinizi, önceliklerinizi belirleyin ve planlarınızı bunlara göre tekrar gözden geçirin.
 • Yaptıklarınızı geçmişe doğru objektif olarak gözden geçirin. Çalışma yöntemleriniz olmasını düşündüğünüz tarz ile tutarlı mı?
 • Zaman kullanmak için kendinizi disipline edin: Önceliklerinizi belirleyin, ve planlama yapmayı öğrenin. 
 • Uzun süreler yerine küçük bloklar halinde çalışmayı deneyin. Bir görevi tamamladıktan sonra kendinizi ödüllendirin. Bu konudaki “Domates Yöntemi” gibi yazılarımıza göz atmalısınız.
 • Çalışma için kendinizi motive edin, başardığınızda olacaklara odaklanın ve hayal edin, başarısızlığı düşünmeyin. Küçük gruplar halinde çalışmayı deneyin. Uzun konuları küçük parçalara bölerek çalışmayı deneyin. Bir hatırlatma takvimi ve kontrol listesi tutun.
 • Gerçekçi hedefler belirleyin. Hedef belirlediğinizde ölçülebilir ve zamanı belli olsun. Örneğin: Yarın şu konuyu bitireceğim, ertesi gün de elimdeki tüm ilgili testleri çözeceğim. Hedeflerinizi tuttuğunuz bir liste olsun ve başardıkça üstünü çizin ve gözünüzün önünde bulundurun. Hedefleri kafanızda tasarlayıp bir yere yazmazsanız bir süre sonra erteleme ve kendinizi kandırmaya başlarsınız.
 • Ortamınızı değiştirin: Dikkatiniz dağıtan unsurları eleyin ya da en aza indirin. Yeterli aydınlatma sağlayın. Gerekli çalışma ekipmanlarınız elinizin altında olsun, bir şeyler almak için ileri ve geri giderek zaman kaybetmeyin. Çalışma sırasında çok rahat edici bir pozisyon/ortam sağlamayın. Bir masa ve düz-destekli sandalye genellikle en iyisidir (bir yatak asla çalışmak için uygun yer değildir). Temiz ve düzenli olun! Masanızda düzeltmek için birkaç dakikanızı mutlaka ayırın, bu hem biraz kafa dağıtıp dinlenmenize hem de kendinizi iyi hissedip konsantre olmanıza yardımcı olacaktır.

Tüm adaylara başarılar dileriz.