facebooktwittergoogle_plusmail

Merhaba, e-YDS sınavına girdiğinizde karşınızda ne bulacağınızı açıklamak için sınav ekranını adım adım açıklayan bir yazı hazırlamayı uygun gördük. e-YDS sınavına girmeyi planlıyorsanız bu yazıyı mutlaka okumalısınız. Ayrıca yazının altında sizler için hazırladığımız sınavın videolu anlatımını da bulabilirsiniz.

e-YDS Denemesini yapmak için tavsiye edilen tarayıcı Google Chrome’dur.

Sınav Ekranı

Sınava girdiğinizde karşınıza çıkacak ekran aşağıdaki şekilde olacaktır.

5041ee014b71cea0

Ekranın ortasında sorular ve cevap şıkları bulunur, ekranın sağ ve solunda önceki ve sonraki sorulara geçmek için oklar var. Soldaki yıldızın üstündeki sayı kaçıncı soruda olduğunuzu gösteriyor.

Tuşların fonksiyonlarına tek tek bakalım:

1.Anlık duruma bastığınızda kalan soru kalan süre, cevaplanan soru vb bilgiler ekrana gelir:

2.Gözden geçire bastığınızda soruları gösteren bir tablo gösterir, solda 80 sorudan işaretlenenlerin yanında bir siyah nokta görünür. Herhangi bir soruya tıklandığınızda sağ taraftaki panelde soruyu hatırlatıcı bir önizleme görünür.

3.İşaretleme: Herhangi bir sorudayken soldaki yıldız simgesine basarsanız bu soru işaretlenir. Daha sonra bakmak üzere geçmek istediğiniz sorular için bu yöntemi izleyebilirsiniz. Sınav bittikten sonra “Gözden Geçir” tuşuna bastığınızda açılan tabloda yıldızlı soruları görebilirsiniz, üstüne tıklayarak bu soruya dönebilirsiniz. Aşağıdaki örnekte 7.soru işaretlenmiştir ve listede görünmektedir.

4.Sınavı Tamamla: Soruların hepsini bitirip sınavı tamamladığınızdan eminseniz bu tuşa basmalısınız. Son 15 dakika sınavdan çıkamayacağınızı unutmayınız.

5.Süreler: Sağ üstte kalan ve geçen süreyi gösteren bir alan bulunmaktadır. Eğer bu sürelerin gözünüzün önünde bulunması sizi rahatsız ediyor ve odaklanmanızı engelliyorsa tıklayarak gizleyebilirsiniz.

e-YDS sınavının içeriği basılı YDS sınavıyla tamamen aynıdır ve değerlendirme de aynı şekilde yapılmaktadır. Yanlışların doğruları götürme durumu yoktur, bu yüzden emin olmadığınız soruları da en yakın tahminlerinize göre işaretleyebilirsiniz. Sınav 80 soru üzerinden yapıldığından toplam doğru sayınız 1,25 ile çarpılarak 100’e oranlanmış sınav sonucunuz hesaplanır.