facebooktwittergoogle_plusmail

Merhaba,

  • Dersin başına bir türlü oturamıyor musunuz?
  • Otursanız da hemen kalkıyor musunuz?
  • Kalkmasanız da konsantre olup çalışamıyor musunuz?

sizlere farklı, oldukça basit ancak etkili bir zaman yönetimi taktiğinden bahsedeceğiz?

Domates (Pomodoro) Tekniği Nedir?

9a79e1fe3e2ce3d6

1980’li yıllarda Francesco Cirillo isimli bir italyan tarafından geliştirilmiştir. Francesco derslerine bir türlü oturup çalışamadığını görünce mutfakta bulduğu domates şeklinde (italyancası pomodoro) bir sayacı kurar ve kendiyle iddiaya girer, sayaç çalana kadar masadan kalkmayacak ve başka hiç bir şeyle ilgilenmeyecektir. Zamanla sayaç zamanını ve molaları kendine göre düzenler ve ortaya bugün milyonlarca insan tarafından kullanılan bir zaman yönetimi uygulamasını, Pomorodo Tekniği, yaratmış olur.

“1 Domates” = Sayaç çalana kadar yapılan çalışma

Teknik çok basit:

  1. Yapılacak işi belirle
  2. Sayacı ayarlarla “1 Domates” çalış ( geleneksel yöntem 25 dakikadır )
  3. 5 dakika mola ver
  4. “4 Domates” sonunda 20 dakika mola ver.

Uygulamayı en verimli şekilde yapabilmek için şu şekilde ilerlemenizi şiddetle tavsiye ederiz:

  • Güne başlarken o gün çalışılacak olan konuları defterinize sırasıyla yazın.
  • Her domates sonunda çalıştığınız konunun yanına 1 çarpı (X) işareti atın.
  • Gün sonunda (veya çalışma sonunda) hangi konuya kaç domateslik çalıştığınıza bakın, böylece sonraki konularda kaç domatese ihtiyacınız olacağını aşağı yukarı tahmin eder ve gününüzü daha verimli planlayabilirsiniz.

cfe0e70cd22c13dc

Başta dediğimiz gibi özellikle çalışma başına geçmekte sıkıntı yaşayanların mutlaka bu yöntemi denemelerini öneririz. Geleneksel olarak kabul edilen 25 dakika çalışma 5 dakika mola, 4 seanstan sonra da 20 dakika mola ile başlayabilirsiniz. Eğer 25 dakikanın sizin için uygun olmadığını düşünüyorsanız kendi ihtiyacınıza göre bu süreyi arttırarak denemeler yapabilirsiniz. Unutmayın burada önemli olan sizin çalışma veriminizi arttırmak.

Herşeyi Kapatın.

Bu tekniğin amacı belirlenen sürede sadece 1 şeye odaklanmanızdır, dolayısıyla 1 domatese başladığınız zaman dikkatinizi dağıtacak her şeyden soyutlanmalısınız. Telefonunuzun sesiniz kısın, facebook, whatsapp, maillerinizin vs. bildirimlerini kapatın.

Molaya başladığınız andan itibaren de zihninizi dağıtacak şeyler yapın. Ben genelde masamdan kalkıp çevrede bir tur atıyorum, arkadaşlara selam veriyorum, 1 bardak içecek alıyorum, vs..

Akıllı telefon ile Domates Tekniği

993411aee754b2c5

Akıllı telefonların uygulama marketlerinde Pomodoro anahtar kelimesiyle bir çok ücretsiz uygulama bulabilirsiniz. Hemen hemen hepsi aynı işe yarıyor, dolayısıyla hangisini seçsem diye ona buna bakarak vakit kaybetmenizi tavsiye etmem, ben ilk çıkanı kurmuştum ve zevkle kullanmaktayım. Bazı uygulamalarda görev listesi de oluşturup çalışmanızı planlayabilir, yukarıda belirttiğim X koyma işlemlerini de yapabilirsiniz. Böylece çalışma planınızı geriye dönük inceleyebilir ve zaman yönetiminizi gözden geçirebilirsiniz.

Eğer Domates Tekniği sizin de ilginizi çektiyse daha detaylı bilgi için Google‘da biraz turlayabilirsiniz.

Tüm adaylara başarılar dileriz.