facebooktwittergoogle_plusmail

KPSS’ye genelde ilk kez hazırlanan tüm adayların cevap aradığı soru “dershaneye gitmeliyim?” dir. Bu kadar insan dershaneye gidiyorsa, erken kayıt dönemlerinde kontenjanlar doluyorsa herkesin bir bildiği olmalı deyip siz de bir dershaneye kayıt olabilirsiniz. Ancak bu kararı vermek böyle basit bir varsayıma dayanmamalıdır.

Bu yazımızda KPSS hazırlanırken dershaneye gitmeme kararı vermiş veya gidip de tecrübe etmiş insanların gitmeme nedenlerinden en genel 5 tanesine kısaca değineceğiz. Bu genel nedenlerin sizin için de geçerliliğine bakarak dershaneye gitme kararını daha sağlıklı vereceğinize inanıyoruz.

“Dershaneye Gitmek İçin 5 Neden” isimli yazımıza da bakmanızı öneririz.

1. Dershane ücreti

Bizce en önemli karar kriteridir. Dershanenin size kazandıracakları verdiğiniz paraya değecek midir?

Dershane denince akla gelen ilk nokta tabi ki dershaneye ücreti olmaktadır. KPSS sınavına hazırlanan bir adayın girdiği bölüm veya kadro ne olursa olsun zaten minimum bazı kaynaklara para harcaması gerekecektir. Örneğin A grubundan alana hazırlanan bir adayın her alandan bir konu + bir soru kitabı aldığını düşünsek bile onlarca kitaba hatırı sayılır bir para ödemek zorundadır. Bunun üzerine mutlaka alınması gereken bol miktarda deneme sınavları da olacaktır.

Ayrıca KPSS sınavına hazırlanan bir adayın bir işi olmaması veya yeni mezun olması en olası durumdur (her ne kadar mevcutta bir işi olup para kazananlar olsa bile) ve zaten maddi olarak bir geliri olmadığını varsayabiliriz. Bu durumdaki bir adayın tüm bu minimum masrafların üzerine dershaneye de para verebilecek durumda olması elbette herkes için olası değildir.

Önceki dershane deneyimlerinizden yola çıkarak kendinize sorun, dershaneye gitmeden iyi bir planlama ve organizasyonla evde/kütüphanede hazırlanabilir miyim? Bunun yerine dershaneye gitmek bana ekstradan ne kazandıracak?

2. Zaman Kaybı

Dershaneye daha önce gitmiş ve tekrar gitmemeye karar vermiş kişilerin başlıca nedeni budur. “Dershaneye gidip gelirken ve orada harcadığım zamanda daha çok ilerleme sağlayabilirdim.” Bu neden genellikle daha tecrübeli adayların düşüncesidir; sınavı ve hazırlık sürecini yaşamış, kendi planlamasını sağlıklı şekilde yapıp uygulayabilen, kaynak ve konular hakkında bilgisi olanların genelde dershaneye zaman kaybı gözüyle baktıklarını görebilirsiniz.

3. Sınıfa göre seviye farkınız

Sınıfta bulunan herkesin aynı seviyede olması imkansızdır. Siz iktisat mezunu iken başkası kamu yönetiminden mezun olmuştur. Sınıfınızdaki herkes aynı bölümden olsa bile her dersten aynı seviyede olmanız mümkün değildir. Bu durumda anlatılan konu sizin seviyenizin altında olursa bu sizin için vakit kaybı olacaktır, sınıfın seviyesine göre zayıf olduğunuz durumda ise size bir katkısı olmayacak, hatta moraliniz bozulacaktır.

4. İnternet ve Bilgiye Erişim

Birçok kişinin dershaneyi seçme sebebi okuyarak öğrenmek yerine dinleyerek öğrenmeyi seçmesidir. Eğer siz de sırf bu yüzden dershaneye gitmeyi düşünüyorsanız tekrar düşünün. Artık bir çok yayın evinin internet üzerinden video derslerini satın alarak dersleri takip edebilirsiniz. Hatta bir çoğunda konuyu anlatan hoca ile karşılıklı soru-cevap şeklinde iletişime girebiliyorsunuz.

5. Yetersiz Kadro ve Organizasyon

Hemen hemen her ilde her alan için KPSS kursları açıldığını görüyoruz. Peki her kurs aynı seviyede adayların beklentilerini karşılayabilir mi? Dershaneye gidip de yetersiz kadrolar ve organizasyon eksikliklerinden dolayı beklentileri karşılanmayan bir çok aday vardır. Kararınızı vermeden önce mutlaka iyi bir araştırma yaparak, kurslar ve hocalar hakkında referans araştırınız

Kararınızı kendi şartlarınıza göre verin

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi bu saydığımız noktalar dershaneye gitmemek için genelde baz alınan kriterlerdir. Şunu unutmayın ki herkesin seviyesi, maddi durumu ve çalışma kültürü farklıdır, dershaneye gitmeme kararını vermeden önce bu kriterleri kendi süzgecinizden geçirmeli ve adımınızı buna göre atmalısınız.

Karar vermeden önce “Dershaneye gitmek için 5 neden” başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Tüm adaylara başarılar

kpsspuan.net