facebooktwittergoogle_plusmail

KPSS’ye genelde ilk kez hazırlanan tüm adayların cevap aradığı soru “dershaneye gitmeliyim?” dir. Bu kadar insan dershaneye gidiyorsa, erken kayıt dönemlerinde kontenjanlar doluyorsa herkesin bir bildiği olmalı deyip siz de bir dershaneye kayıt olabilirsiniz. Ancak bu kararı vermek böyle basit bir varsayıma dayanmamalıdır.

Her şeyden önce sizin durumunuz ve seviyeniz herkesin veya genelinkiyle aynı olmayabilir. Bunun için dershaneye gitmenin size kazandıracakları ve kaybettireceklerini önce masaya yatırmalı sonra kendi durumunuza göre kararınızı vermelisiniz.

Bu yazımızda KPSS adaylarının dershaneye gitme nedenlerinden en genel 5 tanesine kısaca değineceğiz. Bu genel nedenlerin sizin için de geçerliliğine bakarak dershaneye gitme kararını daha sağlıklı vereceğinize inanıyoruz.

“Dershaneye Gitmemek İçin 5 Neden” isimli yazımıza da bakmanızı öneririz.

1. Programlı hazırlık süreci

Dershaneyi düzenli takip etmek sizi belirli bir programa ve plana sadık kalmaya zorunlu kılacaktır. KPSS gibi uzun bir süreçte her ne kadar başlangıçta çok iyi bir program yapsanız da bu planlamadan zaman içinde sapabilir, hatta zaman zaman motivasyonunu kaybederek bırakmaya yaklaştığınız anlar olabilir.
Evde kendi çalışan adayların genelde planlamalarından daha kolay kopabildikleri yıllardır gözlemlediğimiz bir durumdur.

Eğer kendinizi motive etmekte zorlanıyorsanız, kitapların başına oturmayı sürekli geciktiriyorsanız dershaneye gitmek sizi bunlara mecbur edecektir. Örneğin sabahları erken kalkıp programınıza başlamakta zorluk çekiyorsanız sabah erken saatte başlayan bir dershaneye kayıt olabilir ve günün en verimli saatlerini yatakta harcamak yerine değerlendirebilirsiniz.
Herhangi bir dershaneye kayıt için görüşmeye gittiğinizde ders planlamalarını görebilirsiniz. Bu planlamanın sürekli gözünüzün önünde olması ve düzenli olarak ilerlediğini bilmek konular yetişecek mi şeklinde ekstra bir stres yaşamanızı da engelleyecektir.

2. Amaç birliğindeki insanlarla olmak

Dershaneye gittiğinizde sizinle aynı amaç için mücadele veren insanlarla tanışırsınız. Aynı hedefteki insanlarla paylaşımlarda bulunmak amacınızı sürekli canlı tutmanıza ve kendinizi bu yolda yalnız hissetmemenize imkan verecektir. Karşılaştığınız ufak zorlukları ve sıkıntıları onlarla paylaşabilir, beraber üstesinden gelebilirsiniz. Bazen anlayamadığınız noktalara basit ama farklı bir bakış açısıyla bakmak gerektiğinde arkadaşlarınıza danışabilirsiniz.

KPSS’ye hazırlanmak demek kendinizi eve veya kütüphaneye kapatmak demek değildir. Kendinize sosyal anlamda eşlik edecek ama bulunduğunuz sürecin hassasiyetini bilerek uygun davranan arkadaşları kim istemez.

3. Deneme sınavları

Sizi sınava hazırlayan çalıştığınız konular değil, çözdüğünüz sorular ve yaptığınız deneme sınavlarıdır. KPSS sınavının gerçek provası deneme sınavlarıdır; stres ve zaman yönetiminizi bol bol deneme sınavı yaparak geliştirebilirsiniz. Eksik konularınızı görmenizi sağlar, eski konuları beyninize hatırlatır. Elbetteki evde, kütüphanede kendi kendinize deneme çözebilirsiniz ancak sınıf ortamında arkanızda önünüzde birileriyle varken daha önceden planlanıp heyecanı yaşanmış ve ciddi bir ortamda yapılan sınavla kıyaslanamaz. Ayrıca sınav sonucunun belli bir topluluk içindeki durumunu görerek genele göre seviyenizi tahmin edebilirsiniz.

4. Deneyimli eğitmenler

KPSS’de yüksek hedefler koymuş bir çok adayın dershane ve çalışma ortamı için Ankara’ya gidip kayıt yaptırdığını duymuşsunuzdur. Dershaneye gitmeyi düşünüyorsanız bakılması gereken en önemli kriter eğitimci kadrosudur. Konusunda tecrübeli bir eğitmenin size katacağı çok şey vardır: öğrencilerin yaşadıkları sıkıntıları bilirler, ders seviyesini buna göre ayarlayıp ders anlatırlar, KPSS’de gelen sorulara göre uzmanlaşmışlardır ve buna göre öğrencileri yönlendirirler.

5. Tecrübelerden faydalanmak

Dershanelerde sadece KPSS ye ilk kez hazırlanan veya kazanamamış insanları göreceğinizi sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Hali hazırda zaten memur olarak çalışan ama başka hedefler doğrultusunda sınava tekrar girmek isteyen adaylar her zaman vardır. Bu arkadaşlar kaynak ve çalışma yöntemleri tavsiyesinden, kurumlar hakkında bilgilere kadar tecrübelerini sizinle paylaşabilirler.

Kararınızı kendi şartlarınıza göre verin

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi bu saydığımız noktalar dershaneye gitmek için genelde baz alınan kriterlerdir. Şunu unutmayın ki herkesin seviyesi, maddi durumu ve çalışma kültürü farklıdır, dershaneye gitme kararını vermeden önce bu kriterleri kendi süzgecinizden geçirmeli ve adımınızı buna göre atmalısınız.

Karar vermeden önce “Dershaneye gitmemek için 5 neden” başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Tüm adaylara başarılar

kpsspuan.net