facebooktwittergoogle_plusmail

Çalışmak için en uygun zaman hangisidir? Gündüz gözüyle mi çalışmalı veya gecenin sakinliğinde mi? Her iki seçeneğin de kendi içinde avantajları bulunmakta ve her ikisi de bir çok kişi tarafından kuvvetli şekilde tercih edilmektedir.

Gündüz ve Gece Çalışması

 

Gündüz veya gece her iki çalışma zamanı için de savunucularının belirli sebepleri var, ancak bilimsel açıdan her hangi birini üstün kılacak herhangi bir dayanak noktası henüz bulunabilmiş değil. Kimileri sabah veya öğleden sonra daha verimli çalıştıklarını iddia ederken diğerleri gececilerdir. Her iki durumunda artı ve eksilerini sırasıyla açıklamaya çalışalım ve seçimi sizlere bırakalım.

Gündüz Çalışma Avantajları

  1. İyi bir gece uykusundan sonra gündüz daha enerjik olacak ve çalışmalarınıza daha fazla konsantre olabileceksinizdir.
  2. Hayatımız ve vücutlarımızın biyolojik saatleri gündüz aktif olarak çalışma ve geceleri uyuma üzerine gelişmiştir. Tüm dünya ve sosyal yaşam düzeni de buna göre kurulmuştur. Gece yarısı kitapçıya veya kütüphaneye gidemezsiniz.
  3. İhtiyacınız olduğunda iletişime geçmeniz gereken insanlara gün boyunca ulaşabilirsiniz. Arkadaşlarınıza veya hocalarınıza gece ulaşıp soru sormanız mümkün değildir. Gündüz ise grup çalışmaları yapabilir, sorularınızı sorabilirsiniz.
  4. Doğal gün ışığı gözleriniz için daha faydalıdır. Gece çalışmalarında sürekli yapay ışığa maruz kalacaksınızdır, ve bu her ne kadar güçlü olursa olsun gözlerinize uzun vadede zararlıdır ve yetersizdir.

Gece Çalışma Avantajları

  1. Gündüz herkes ve her şey aktif olduğundan çevremiz, özellikle büyük şehirlerde, fark etmediğimiz bir gürültü ve uğultu içindedir. Geceleri ise sadece siz ve sessizlik kalır. Böylece sakin kafayla huzurlu bir çalışma ortamı oluşur.
  2. Eğer geceleri gidip çalışabileceğiniz bir çalışma salonu, yurt, veya kütüphane varsa bunu kullanabilirsiniz. Geceleri bu salonlar daha sakin ve tenha olacaktır.
  3. Geceleri dikkatinizi dağıtması olası etkenler en az seviyededir. Böylece kendinizi çalışmalarınıza daha rahat verebilirsiniz.
  4. Geceleri bazı insanlar farklı şekilde düşünebilme yetisine sahiptir. Gündüz göremediklerimizi geceleri farklı bir bakış açısıyla görme şansımız olabilir.

 

Elbette her iki seçeneğin de çalışma açısından daha farklı avantajları da bulunabilir ve bu sayılan avantajlar kişiden kişiye göre farklılık arz edebilir. Maalesef çalışmak için en uygun zaman şudur diyebilecek bilgiye henüz sahip değiliz, belki de böyle bir üstünlük zaten mevcut olmayabilir. Gündüz veya geceyi çalışmak için seçerken dikkat etmeniz gerekenler vücudunuzun tepkileri, sosyal hayatınıza göre zaman yönetiminizdir.

Tüm adaylara başarılar dileriz.