facebooktwittergoogle_plusmail

Neden çalışma için özel bir yer belirlenmeli?

Çünkü, elinize kitabınızı alıp televizyon karşısındaki koltuğa yayılarak KPSS’ye hazırlanamazsınız. Kim size KPSS’ye hazırlanmanın kolay olduğunu söyledi ki? Malesef bu nokta çok büyük çoğunluk tarafından atlanılan bir noktadır. Bir gün salonda, bir gün mutfakta, bir gün balkonda çalışarak KPSS’ye hazırlanamazsınız.

Çalışmalarınız için kendinize hazırlık üssü yapabileceğiniz fiziksel bir ortama ihtiyacınız olacak. Evinizde size ait bir çalışma odası/yurt odası veya kütüphanede beğendiğiniz, verimli çalışabildiğiniz bir bölgeyi çalışma merkeziniz olarak belirleyebilirsiniz. Eğer hem ev, hem de kütüphanede çalışmak istiyorsanız bunda hiç bir mahzur yoktur, yeter ki her iki bölgede de fiziksel ve motivasyonel kaynaklara ulaşımınız eşit derecede olsun.

Evinizde belirlediğiniz bölge konusunda tüm aile fertleriyle oturup anlaşmaya varın, bu bölge artık size ait olacaktır ve siz evde olduğunuz müddetçe öncelik sizde olacaktır. Üssünüz kullanıldıktan sonra temiz ve tertipli bırakılmalıdır.

Neler Gerekli?

Çalışma Masası

 

Bir masa, bir sandalye ve bir çöp kutusu. Kaynaklarınız ve kitaplarınız için bir raf, veya dolap. Tüm bunlar süreç boyunca sizin dostlarınız olacaktır.

Masa ve sandalye ikilisinde saatlerinizin geçeceğini düşünürsek, özellikle sandalyeniz ergonomik olarak belirli bir konfor seviyesinde olmalıdır, masanız da genellikle standart olan 75 cm yüksekliğinde ve sallanmayacak şekilde sağlam olmalıdır. Biriken fiziksel yorgunluk zihinsel olarak çalışmanızı engeller, hatta ileride sağlık sorunlarına yol açar.

Bunları nereye yerleştirmeniz gerektiği ise çok önemli bir husus. Pencere önüne yerleştirilmiş bir masa ve sandalye ile sokaktan geçenleri izleyerek hayallere dalmak pek mümkündür. Dikkatinizi dağıtacak etkenlere maruz olmayacak şekilde yerleştirin.

Aydınlatma: Çalışma masanızın aydınlatılması özellikle önemlidir, gece çalışmalarında odadaki tavan lambası kesinlikle yetersiz kalacaktır. Mutlaka küçük bir masa lambası alınız, yapı marketlerde veya internette çok uygun fiyata tasarruflu ve estetik masa lambaları bulabilirsiniz. Bu lambayı tavan lambası ile birlikte kullanınız, gözlerinizin sağlığı için.

Kaynaklar

Raflarda kitaplar Elinizin altında olacak şekilde raf veya dolap yerleşimi yapılmalıdır. Soru çözerken veya notlarınızı tekrar ederken anlık olarak referans kaynaklara veya diğer soru kitaplarına bakmanız gerekecektir ve bu öğrenme ve pekiştirme için mutlaka gerekir. Diğer kaynaklarınıza çok çaba harcamadan ulaşabilmelisiniz. Kaynaklarınızın başka bir odada olduğunu düşünün: her seferinde masadan kalkıp odadan çıkıp gitmek,bakmak ve dönmek çalışmalarınızı ve dikkatinizi sürekli baltalar. Tavsiyemiz sandalyenizden bile tam olarak kalkmadan ulaşabileceğiniz bir rafa, veya masanız geniş ise onun kenarına çok kullanılan kaynakları dik olarak dizmenizdir. Burası önemli bir püf noktası: Kaynakları dik olarak yanyana dizin, üstüste değil!!! Kitapları üstüste yığmak çok büyük verim ve vakit kaybıdır.

Ekstralar

Ekstra Çalışma EkipmanlarıNot alarak çalışmak çok verimli bir yöntemdir ve bu yüzden elinizin altında boş A4 kağıtları ve defterler sürekli bulunmalıdır. Mümkünse defterler sayfaları kolay yırtılan spirallilerden olsun. Post-it not kağıtlarına ihtiyacınız olacak, çalışma anında aklınıza gelen başka bir konuyu hemen bir post-it kağıda yazın, görebileceğiniz bir yere yapıştırın ve aklınızı boşaltarak kaldığınız yerden devam edin. Çalışırken aldığınız ve sonra gözden geçiririm dediğiniz notları veya defterlerinizi içine koymak için ayakta durabilen klasörler kullanın. Bunları üstüste dizmeyin !

Not: Kütüphanede çalışmayı düşünüyorsanız planınız günlük olarak iyi yapmalısınız, tüm kaynaklarınızı yanınıza alamayacaksınız, ayrıca bir çok kitap ağırlık yapacaktır.

Tüm adaylara başarılar dileriz