facebooktwittergoogle_plusmail

Çalışmalarınızda sürekli endişe duyuyor ve bir şeyleri kaçırdığınızı hissedip rahatsız oluyorsanız yalnız değilsiniz. Hafta sadece 1 kez ve en fazla yarım saatinizi ayırarak her şeyi kontrol altına alabilirsiniz aslında.

Gözden Geçirme

Haftalık Gözden Geçirme

 

Belki aylardır KPSS sınavına çalışıyorsunuz, planlar yaptınız, motivesiniz, deneme sınavlarınız iyi gidiyor. Ancak hala içinizde sizi rahatsız eden bir şeylerin eksikliği varsa muhtemelen bu önerimiz çok işinize yarayacak.

Altın Kural: Haftalık Gözden Geçirme Seansı

Merak etmeyin, sakin olun. Size yeni bir zorluk çıkartmayacağız, aksine rahatlamanızı ayaklarınızı uzatmanızı, belki müziği açmanızı ve çayınızı yudumlarken yapabileceğiniz bir şeyden bahsediyoruz.

Gözden Geçirme Nedir?

Planlarınızın neresinde olduğunuzu kontrol ettiğiniz ve aklınızı kurcalayan şeylerin kısaca ve hızlı şekilde üstünden geçip zihninizi boşalttığınız bir seanstır. Aslında yapılma amacı belli aralıklarla durup arkamıza bakmak, hala üstesinden gelemediğimiz açık konuları görmek.

Ne zaman ?

Tavsiyemiz haftalık olarak mutlaka bunu yapmanız gerektiği yönünde. Daha önceki yazılarımızdan birinde zihnimizin nasıl öğrenip nasıl ezberlediğini ve unutma eğrisini kısaca açıklamıştık. Öğrendiklerimizden ne kadar emin olsak da beynimiz hatırlayamama endişesiyle bazen bizi rahatsız eder. Bu yüzden gözden geçirme yapmak için en uygun aralık haftada bir kendinize vakit ayırıp bu işi yapmaktır. Haftanın kendinizi en rahat hissettiğiniz günlerinden birinde bunu yapmalısınız, mesela benim için bu cuma akşamıdır. Telefonunuzu kurun, vakti geldiğinde elinize bir kağıt parçası ve kalem alarak hızlıca yapın.

Nasıl gözden geçirebilirsiniz ?

Not defteriniz ve bir kalem size yeter.

  1. Sırasıyla derslerin üstünden geçin ve planlamanıza göre kendinizi güvende hissedip hissetmediğinizi sorgulayın, detaya girmeyin. Örneğin; türkçede konularınız bitti, felanca kitabın testlerini çözüyorum, deneme sınavlarında iyi gidiyorum, öyleyse türkçenin yanına bir + koyun. Matematik, eksik konularınız var ama bunlar zaten az soru gelen kısımlar, o yüzden önceliğim değil, ancak mesela geometri konusuna biraz daha baksam iyi olur dediniz. “Matematik: Geometri” diye not alın.
  2. Aklınıza takılıp sizde endişe yaratan konuları düşünün. Bunlar sosyal konular da olabilir, çalışma ortamınızla veya başka sorumluluklarınızla ilgili şeyler de olabilir. Mesela sonraki hafta bir yere gitmeniz gerekmektedir ve arada vakit kaybetmekten veya başka bir şeyden dolayı endişe duyuyor olabilirsiniz. Bunu not alın ve bu konuda neler yapabileceğime sonra bakayım deyin kendinize. Unutmayın gözden geçirme yaparken bir amaç da zihninizi meşgul eden böyle ufak tefek şeyleri kağıda döküp kafanızı boşaltmaktır.
  3. Deneme sınavlarındaki genel durumunuzu gözden geçirin, istediğiniz puana ulaşmak için yeterli netlere ne kadar uzaksınız irdeleyin. Bazen durup duruma uzaktan bakmak belki de doğru yolda olduğunuzu görmek sizi rahatlatacaktır.

Bunlar temelde herkes için geçerli olacak bazı kontrol noktaları, elbette siz buna kendi özel durumunuza göre eklemeler de yapabilirsiniz. Örneğin; dershaneye gidip gelirken çok vakit kaybettiğinizi düşünüyorsunuz ve bu sizi sürekli rahatsız ediyorsa bunu da not alın ve bu konuda neler yapabileceğinize bir bakın. Belki trafiğin daha az olduğu bir saatte daha erken gidebilir, hem bu sırada kendinize vakit ayırıp bazı notların tekrarını da yapabilirsiniz.

Olabildiğince kısa sürsün

Gözden geçirme seansınız size nerede olduğunuzu hatırlatmak ve zihninizi boşaltarak gözünüzden kaçan şeyleri hatırlamanızı sağlamaktır. Dolayısıyla bu seansı uzatmak zamanla angaryaya dönüştürüp yapmaktan vazgeçirmemeli. Belki ilk seferlerinizde nasıl yapacağınızı bilmeyerek vakti uzatacaksınız, ancak bu seanslar düzenli yapılıp işlerinizin ve planlarınızın yoluna girdiğini görecek ve her seferinde hızlıca üzerinden geçeceksiniz. 10-15 dakikalık bir seans genelde işinizi görecektir.

Konuları tek tek ele alın

Yukarıda nasıl yapmanız gerektiğinin metodunu kısaca açıklamıştık. Peki aldığınız notları ne yapacaksınız ?

Her şeyden önce aldığınız notların hepsine birden bakmayın, tek tek ele alıp hepsinin karşısına bir aksiyon planı çıkartın.

Mesela:

Matematik: geometri -> Aksiyon: önünüzdeki haftaya geometri çalışması ekleyin, veya takıldığınız noktayı birisinin size anlatmasını isteyin. “25.hafta salı günü geometriden 4 test çöz” veya “Ahmet’i ara anlamadığım yerler için yardım” iste ya da “kütüphane gidip sakin kafayla bir daha çalış”

Haftaya memlekette düğün var, gitmem lazım: -> Aksiyon: “Gece otobüs ayarla, sabah in akşam geri dön” veya “Şu kitabı götür, zaten eksiklerim vardı, onlara bak” ya da “bu iki gün benim için tatil olsun” :)

 

Haftalık gözden geçirme hayatınızın her alanında uygulayabileceğiniz biz eksik tamamlama ve zihin boşaltma seansıdır. Siz de sürekli bir şeylerin yolunda gitmediği hissine kapılıyor ve zihninizi boşaltamıyorsanız mutlaka denemelisiniz.

Tüm adaylara başarılar