facebooktwittergoogle_plusmail

Çok çalışıyorsunuz ancak verim alamıyor musunuz? Muhtemelen siz de aktif öğrenme tekniklerini bilmeden saatlerce kitapların notların başında vakit harcayanlardansanız.

 

learning

  • Dershanede hocanızın anlattığı bir konuya o an tepkiniz : “A evet anladım!”
  • Kitaptan okurken yeni bir şey dikkatinizi çekti: “Evet mantıklı!”
  • Bir matematik veya iktisat sorusunu evirip çevirip deneyerek doğru şıkka ulaştınız.

Tüm bunlar kendinizi iyi hissetmenizi sağlar ve çalıştığınız için mutlu olabilirsiniz, ancak tüm bunları yaptığınız halde sınavlarda hiç kalem oynatamayıp, sanki bu soruyu veya bu konuyu ilk kez gördüğünüzü hissettiğiniz ve başınızdan aşağı kaynar suların döküldüğü oldu mu?

Neden mi? Çünkü muhtemelen siz aktif değil pasif öğrenme yapıyorsunuz.

Aktif & Pasif Öğrenme:

Bir ders sırasında neler olduğunu bir düşünelim:

Yeni bir şeyler anlatıldı ve siz de bunu daha önce bilmediğinizi düşündünüz ve demek ki böyle diyerek öğrendiğinizi sandınız. Ancak bugüne dek başınıza gelen, gördüğünüz, konuştuğunuz veya okuduğunuz kitaplardan neler hatırlıyorsunuz? % kaçını tekrar edebilirsiniz? Muhtemelen çoğu şey uçtu gitti. Kalanlara baktığınızda ise bir yerde herhangi bir zaman bir işinize yaramış bilgiler olduğunu görürsünüz. Beyniniz bir sorununu çözmek için bu bilgileri kullanmış ve zihninizde yeni sinir yolları oluşturarak bu bilgiyi gelecekte tekrar işe yarayacağını varsayarak depolamıştır.

Yani bir şekilde öğrenilen şeyler için beynimizi harekete geçirmeliyiz. Aktif öğrenmeliyiz. Biliyoruz hala konu biraz karışık durumda, gelin adım adım aktif öğrenme nasıl olur bir bakalım

1. Pasif okuma/tekrar yapmayın, soru sorun:

Karşınıza çıkan her bilgi kırıntısına neden sorusunu sorun ve bunu bir yerlere bağlamaya çalışın. Notlarınız kapatın ve kendinize soruyu sorun. Örneğin: “2016 olimpiyatları Brezilya’da düzenlenecek” şeklinde notlardan çalışmak yerine kendi kendinize “2016 Olimpiyatları nerede düzenlenecek?” diye sorun. Beyniniz sorunlara çözüm bulmaya çalışırken daha aktif çalışır. Hatta bir adım öteye gidip, neden Brezilya seçilmiş diye sorun ve buna zihninize ilginç cevaplar vererek unutulmaz hale getirmeye çalışın. 2016 Olimpiyatlarında Brezilya’da olduğunuzu ve sıcaktan bunalıp buzlu bir su içtiğinizi hayal edin vs. Emin olun bu yazıyı okuyup bu hayali kurduysanız bu bilgiyi bile bir kaç sene unutmayacaksınız :)

2. Çabalayın

Yeni bir konu çalıştığınızda bir süre sonra notlarınıza tekrar bakmadan kendi kendinize dersi anlatın, veya bir arkadaşınıza anlatın. Burada kilit nokta notlarınıza bakmamanız. Bu bir matematik konusu da olabilir. Önemli olan beyninizi zorlamak, böylece çaba sarf ettiğiniz şeyin sizin için gerçekten önemli olduğuna karar veren beyniniz ya sorunu çözecek ya da tekrar konuya baktığınızda bunu zihninize kazıyacaktır. Diyelim ki herhangi bir dersten planlamanıza göre tekrar yapmanız gerekiyor. Konuyu çalıştığınız notlarınız veya ders kitabınızın başlıklarına ve grafiklerine şöyle bir göz ucuyla bakın. Sonra her konuyu başlığı için aklınızda kalanları zorlayarak kendi kendinize anlatmaya çalışın.

3. Kendinizi Sınayın

Bol bol soru çözün! Hangi konuda daha çok zorlanıyor ve kendinizi güvensiz hissediyorsanız o konuda bol bol soru çözün, çıkmış soruları inceleyin. Doğruluğundan emin olmadığınız soruyu işaretleyin ve cevabı asla ama asla sallamayın. Şıkları tek tek inceleyerek eleyin. Doğru cevabın yanında yanlışların da neden yanlış olduğunu anlamaya çalışın. Deneme sınavlarında veya test kitaplarında yanlış yaptığınız, takıldığınız soruları mutlaka kırmızı kalemle işaretleyin ve kısa bir süre sonra tekrar dönün.

4. Tekrar edin

Unutmayın, tekrar edilmeyen ve kullanılmayan her bilgi mutlak unutulmaya mahkumdur. Unutmayı unutmak için bol bol tekrar yapmalısınız. Bu konuda daha önceki yazılarımızdan olan “Ezber Yapmak İçin Etkili Bir Yöntem“i mutlaka okumalısınız. Tekrar yapmanın belli bir düzen içinde olması gerektiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bugün çalıştığınız şeyin tekrarını 2 ay sonraya asla bırakamazsınız.

 

Asla unutmayın, ders kitabını okuyarak veya dershanedeki hocayı dinlereyek öğrenemezsiniz. Kendinizi öğrenme sürecine vermeli, soru sormalı, hatırlamaya zorlamalı, soru çözmeli ve tekrar etmelisiniz. Çevrenizde daha önce başarılı olmuş, öğrenmeyi öğrenmiş kişilere sorun. Aynı cevapları alacaksınızdır.

Tüm adaylara başarılar dileriz.